Çeşitli bitkisel proteinlerin ve modifiye kazeinin tavşanlarda serum lipid düzeylerine etkisi
- Tez No: 11262
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Protein kaynağı olarak yağsız soya,unu, tam nohut unu. tam mercimek unu, yağsız süt tozu ve Maillard reaksiyonu ile lizinleri kullanılamaz hale getirilmiş modifiye süt tozu ihtiva eden yemlerle yetişkin Yeni Zelanda tavşanları sekiz hafta beslendiler. İki haftada bir tavşanların serum total kolesterol, HDL-kolesterol, trigliserid ve total lipid değerleri ölçüldü. Bu değerlerin deney boyunca değişimleri regresyon doğrularına indirgendi.“Soya”ve“süt tozu”grubunun trigliserid ve total lipid değerlerindeki düşme;“süt tozu”grubunun total kolesterol. HDL- kolesterol ve“nohut'”grubunun total lipid değerlerindeki artma istatistik bakımdan anlamlı bulundu. Öteki değişmeler anlamsızdı. Gruplar arası karşılaştırmalarda“soya”ya göre“süt tozu”grubunun total kolesterol ve trigli serid;“soya ”ya göre“nohut”ve“mercimek”gruplarının trigliserid ve total lipid“süt tozu”na göre“modifiye süt tozu”grubunun total kolesterol ve total lipid değişimleri istatistik bakımdan anlamlı bulundu. Sonuçlar soya nohut ve mercimeğin kolesterol düzeylerine etki yönünden birbirlerinin yerini alabileceği; modifikasyon yöntemimizin kazeine özgü hiper kolesterolemik etkiyi ortadan kaldırdığı şeklinde yorumlandı. Proteinlerdeki lizin miktarının fazlalığının hiperkolesterolersiye yol açacağı hipotezi, lizin miktarı yüksek olan nohut ve mercimek diyetlerinde gözlenen düşmeler nedeniyle, modifiye süt tozunda elde edilen sonuca rağmen doğrulanamadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY for eight weeks. mature Hew Zealand rabbits were fed diets containing defattened soybean meal, whole chicken-pea meal, whole lentil flour s skim milk powder and modified skim milk powder whose lysine residues were made unavailable by Maillard reaction, as protein sources. Every two weeks serum total cholesterol,, HDl-cholesterol, triglyceride and total lipid values of the rabbits were measured. The responses of the animals to diets were reduced to regression lines. The decreases in triglyceride and. total lipid values of“soybean”and“milk powder”group; the increases in total cholesterol and HDL- cholesterol values of“milk powder”group, and the increase in total lipid values of“chicken-pea”group were found sta tistically significant. Inter-group comparisons shewed that the changes in total cholesterol and triglyceride values of“milk powder”group vs“soybean”j triglyceride and total lipid values of“chicken-pea”and“lentil”groups vs“soybean”: total cholesterol and total lipid values of“modified milk powder”group vs“milk powder”were statistically significant. These results were interpreted as soybean, chicken-pea and lentil could replace each other as their effects on serum cholesterol levels were concerned j and the specific hyper cholesterolemia effects of casein was removed hy our modifi cation method. Because of the decreases in cholesterol levels observed in lysine rich chicken-pea. and lentil diets, the hypothesis that excess lysine content of proteins may lead to hypercholesterolemia. could not be verified inspite of the results we obtained oj modifying casein.