Tag expansion methods for photo-sharing websites
Resim paylaşım siteleri için etiket önerim yöntemleri
- Tez No: 275061
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR DUYGULU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda dijital kameraların hızlı gelişimi ve sosyal paylaşım sitelerinin kullanımının artması ile büyük oranda resim internet ortamında paylaşılır hale geldi. Tek bir paylaşım sitesinin bile 4 milyardan fazla resim sağladığı bir dönemde, internet ortamındaki bu resimlerin etkin bir şekilde düzenlenmesi ihtiyacı giderek artmaktadır.Büyük miktarda veriyi rahat bir şekilde yönetmek için, ortak etiketleme yöntemleri sistemler tarafından kullanılmaktadır. Bu yöntemler, verilere kullanıcılar tarafından atanmış, içerik bilgisi barındıran kelimeleri kullanarak düzenleme işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı, kullanıcılar tarafından sağlanan bu etiketler, hem içerik hem de miktar olarak yetersiz kalmaktadırlar.Bu çalışmada, yetersiz ve yanlış etiketleme sorununu çözebilmek amacıyla kullanılacak iki etiket önerim sisteminin incelemeleri sunulmaktadır. Bu sistemlerin amacı, resim yükleme sırasında kullanıcılara, resmin içeriği ile ilgili etiketler önermek ve etiketleme işlemini kolaylaştırmaktır. Yöntemlerin amacı kullanıcılara tamamlanmış bir etiket listesi sunmak değil, onlara yardımcı olacak, resmin içeriği hakkında bilgi veren etiketler önermektir.
Özet (Çeviri)
Due to the fast development of affordable digital cameras and the new trend ofsharing media through the web, large amounts of images have become availableon the Internet. Thus, at a time when a single site alone hosts over 4 billionphotos, the necessity of managing these massive numbers of photos for eff'cientand effective browsing/searching operations has increased.To properly organize large amounts of data, systems have been using collaborativetagging methods by assigning descriptive words, tags, to data andperforming text-based search and retrieval operations on these words. Unfortunately,due to various reasons, both the amount and quality of these tags assignedby users are low.In this work, we present and analyze two applications of tag expansion methodson photo-sharing websites. The purpose of these methods is to assist usersfor proper tagging at upload time. The goal of the approaches is not to give usersa complete set of tags that could be directly used but to give a list of, possibly,incomplete set of tags that would help or guide the users to tag in accordancewith the image content. With this assistance, problems such as incorrect taggingand insufficient tagging are expected to be solved.