Quantum gases in rotating optical lattices
Dönen optik örgülerde kuvantum gazları
  1. Tez No: 275062
  2. Yazar: RİFAT ONUR UMUCALILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR OKTEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, dönen optik örgü sistemlerinde bozonlar ve fermiyonlar ayrı ayrı incelenecek şekilde iki ana bölüm halinde düzenlenmiştir. İlk bölümde, optik örgülerdeki ultrasoğuk atomlara kısa bir girişten sonra, dönmenin yarattığı yapay manyetik alan altında ve periyodik bir potansiyeldeki tek parçacık fiziği en düşük enerjili bant (s bandı) için gözden geçirilmektedir. Ardından, s bandı için kullanılan yöntemler genişletilerek, dönmenin ilk uyarılmış bant (p bandı) üzerindeki etkilerine değinilmiştir. İlk bölümde son olarak, dönen örgü sistemlerindeki çok parçacık fiziği ortalama alan yöntemi kullanılarak ele alınmakta ve süperakışkan?Mott yalıtkanı faz geçiş sınırına tek parçacık spektrumunun etkileri araştırılmaktadır. Bu bağlamda, bazı sistem parametreleri için faz diyagramında Mott yalıtkanı yakınlarında ortaya çıkması olası, Mott yalıtkanıve bozonik kesirli kuvantum Hall durumlarının birlikte var olduğu bir faz da incelenmiştir.İkinci bölüm, temelde, daha önce ele alınmış olan tek parçacık spektrumunu açığa çıkaran, topolojik Hofstadter yalıtkanının gözlenmesi için bir yöntem önerisiyle başlamaktadır. Bu yöntem, dönen bir optik örgüye ek olarak uygulanan harmonik tuzaklama potansiyeli içindeki birbiriyle etkileşmeyen fermiyonların yoğunluk dağılımının ölçülmesine dayanmaktadır. Yöntem aynı zamanda, Fermi enerjisi örgü potansiyelinin yasak bir enerji aralığında bulunduğunda ortaya çıkan bir özellik olan kesikli Hall iletkenliğinin ölçülmesine de olanak sağlamaktadır. Son olarak, yapay manyetik alan altındaki bir optik örgüde bulunan fermiyonik atomların Bardeen-Cooper-Schrieffer türü eşleşmeleri, tek parçacık yozluklarına özel önem verilerek incelenmiş ve eşlenmiş fermiyonik süperakışkan fazının girdap örgüsü yapısı için elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis is structured into two main parts so as to cover bosons and fermions in rotating optical lattices separately. In the first part, after a brief introduction to ultracold atoms in optical lattices, we review the single-particle physics for the lowest (s) band of a periodic potential under an artificial magnetic field created by rotation. Next, we discuss rotational effects on the first excited (p) band of the lattice, extending the methods available for the lowest band. We conclude the first part with a discussion of many-body physics in rotating lattice systems using a mean-field approach and investigate how thetransition boundary between superfluid and Mott insulator phases is affected by the single-particle spectrum. In this context, we also examine a possible coexistent phase of Mott insulator and bosonic fractional quantum Hall states, appearing for certain system parameters near the Mott insulator lobes in the phase diagram.The second part starts with the proposal of a realization and detection scheme for the so-called topological Hofstadter insulator, which basically reveals the single-particle spectrum discussed before. The scheme depends on a measurement of the density profile for noninteracting fermions in a rotatingoptical lattice with a superimposed harmonic trapping potential. This method also allows one to measure the quantized Hall conductance, a feature which appears when the Fermi energy lies in an energy gap of the lattice potential. Finally, we explore the Bardeen-Cooper-Schrieffer type of pairing of fermionicatoms in optical lattices under an artificial magnetic field by paying special attention to single-particle degeneracies and present our results for the vortex lattice structure of the paired fermionic superfluid phase.