Histone methylation and methyltransferase enzyme Set8 in hepatocellular carcinoma
Karaciğer kanserinde histon metilasyonu ve metiltransferaz enzimi Set8
- Tez No: 275060
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Karaciğer kanseri (Hepatoselüler Karsinom, HSK), dünya genelindeki en yaygın ve ölümcül kanser türlerinden biridir. Hücredeki hemen hemen her olayda rol oynayan epigenetik değişimler, kanser oluşumunda da etkilidir, ve bu araştırma alanı giderek genişlemektedir. HSK da, histon modifikasyonları, histon metiltransferaz enzimleri ve epigenetik mekanizmadaki bozuklukları da içeren çeşitli epigenetik bozukluklar ile özdeşleştirilmiştir. Sirozdan karaciğer kanserine geçiş, hücre yaşlanması (senesans) durumunun aşılması ile ilintilidir, ve bu durum hücre hattı modellerinde görülen ölümsüzlük ve hücre yaşlanması durumları arasındaki farklar ile de ilişkilendirilmiştir. H3K4me3, H3K9me3, H3K27me3, H3K36me3, H3R2me2, H3R17me2 ve H4K20me3 histon işaretlerinin global seviyeleri, iyi diferansiye ve kötü diferansiye hücre hatlarında, ölümsüzlük ve TGF-beta tarafından indüklenen hücre yaşlanması durumlarında incelenmiştir. TGF-beta'nın indüklediği hücre yaşlanması durumunda, sözü edilen histon işaretlerinde göze çarpan bir değişiklik görülmemiştir. Buna karşın, H4K20me3 seviyelerinin hücrelerin farklılaşma durumu ile ilişkisi olduğu, ve kötü diferansiye hücre hatlarına özgü bir kayba uğradıkları saptanmıştır. Söz konusu kaybın mekanizmasını araştırmak amacıyla, H4K20 rezidüsüne özgü metiltransferazların tüm izoformlarının ifade seviyeleri hücre hatlarında incelenmiş, ve yalnızca Set8 enziminin ifade düzeninin H4K20 trimetilasyon düzeni ile örtüştüğü tespit edilmiştir. Set8 enziminin hepatoselüler karsinom oluşumunda oynadığı olası bir rolü araştırmak amacıyla enzimin ifadesini arttıran ve susturan çalışmalar yapılmıştır. Ancak sözü edilen çalışmalar sonucunda Set8 enzimine bu konuda anlamlı bir görev atfedilememiştir.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma (HCC) is one of the most prevalent and lethal cancers worldwide. The epigenetic modifications, which are involved in virtually all cellular processes are also involved in the carcinogenic process, and this is a growing new field of investigation. HCC has also been associated with several epigenetic aberrations which include the ones in histone modifications, histone methyltransferase enzymes, and the epigenetic machinery. The transition from cirrhosis to HCC is related to senescence bypass, and the distinctions between senescence and immortality in HCC cell lines. Global levels of H3K4me3, H3K9me3, H3K27me3, H3K36me3, H3R2me2, H3R17me2 and H4K20me3 histone marks were evaluated in well-differentiated and poorly differentiated HCC cell lines in the presence and absence of TGF-beta induced senescence. No prominent changes in the levels of these histone modifications were indentified in response to TGF-beta induced senescence. However, H4K20me3 levels appeared to correlate with the differentiation status of the cell lines, where a loss of methylation was observed in poorly differentiated cell lines. In order to address the mechanism of this loss, H4K20 specific methyltransferases were analyzed in terms of their transcript levels, and only the expression pattern of monomethyl transferase Set8 was found to correlate with the H4K20me3 methylation patterns. A potential role played by Set8 in HCC development was investigated via overexpression and knockdown studies. But no significant role could be attributed to this enzyme in this study.