Rational design of two photon absorbing BODIPY dyes
İki foton soğuran BODIPY türevlerinin rasyonel dizaynı
  1. Tez No: 275079
  2. Yazar: BİLAL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İki foton soğurma doğrusal olmayan bir süreçtir ve optik veri saklama, floresansetiketleme ve fotodinamik terapi gibi uygulamalar için dikkate değer bir önemtasımaktadır. Bu uygulamalar, yüksek iki foton soğurma katsayısına sahip olanyeni maddelere büyük bir rağbet olusturmustur. İki foton soğurma sürecinde, heriki fotonda söz konusu olan madde tarafından aynı anda soğurulur ve maddeninsoğurma gücü, ısığın yoğunluğunun karesi ile orantılıdır. Bu amaçlaelektromanyetik spektrumun yesil ve yakın kızıl ötesi bölgesinde iki fotonsoğuran ve elektron verici-elektron alıcı-elektron verici (D-A-D) yapısına sahipiki stiril grubu içeren yeni bir seri boradiazaindasen(BODIPY) boyalarınıtasarladık ve sentezledik. Beklendiği üzere, BODIPY iskeletinin 3 ve 5pozisyonlarına eklenen elektron verici grupların kuvveti arttıkça, BODIPYtürevlerinin soğurma ve emisyon maksimumları elektromanyetik spektrumunyakın kırmızı ötesi bölgesine kaydı. Ayrıca, terminal elektron verici gruplarınkuvvetlerinin artısına bağlı olarak GM değerleride artıs gösterdi. Sonuç olarak,yüksek iki foton soğurma katsayılarına sahip yeni bir seri boradiazaindasen( BODIPY) boyalarını basarılı bir sekilde sentezledik.
Özet (Çeviri)
Two photon absorption is a nonlinear process which is of particular interest invarious applications such as optical data storage, fluorescence imaging, O2sensing and photodynamic therapy. These applications have created a strongdemand for new dyes which have high two photon absorption cross section. Inthe two- photon absorption process there is an interaction of the two photonswhich are simultaneously absorbed by materials. For this purpose, we havedesigned and synthesized a novel class of distyryl-substituted boradiazaindacene(BODIPY) dyes which absorb two one photon in the green or two photons in thenear IR regions of the (electromagnetic) spectrum and have D-A-D structure. Asexpected, as the strength of the donor groups which were introduced to the 3,5position of the BODIPY core increase, absorption and emission maxima of theBODIPY dyes are shifted in the near IR regions of the spectrum. Furthermore,GM values increase due to the enhancement donor strength of the terminalgroups. In summary, we have successfully synthesized a novel class of BODIPYderivatives which have large TPA cross section values.