Grating loaded integrated optical cantilevers
Kırınım ağı yüklü tümleşik optik kaldıraçlar
- Tez No: 275078
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kaldıraç yapıları standard tarama uç mikroskopilerinin en önemli parçalarıdır. Bu çalışmada, kaldıraç bükülmesini tümleşik optik kullanarak ölçmek için bir yöntem önerildi ve gerçekleştirildi. Kaldıraç üzerine yüklenen bir kırınım ağı sayesinde kaldıraca düşürülen ışık yongaya çiftlendi. Ardından çiftlenen ışık optik adiyabatik geçiş ile fotodiyota ulaştırması için dalga kılavuzuna iletildi. Kaldıracın bükülmesi optik yolu değiştirdiğinden diyota gelen ışık şiddeti de buna göre değişti. Sonuçta elde edilen optik sinyal ölçüldü. 27.2 kalite faktörlü bir çınlama piki gözlemlendi. Kalite faktörü, çevreden gelen titreşimlerin daha iyi yalıtılması ve vakum ortamı sağlanması ile daha da geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Cantilever beams are the most important parts of standard scanning probe microscopy. In this work, an integrated optical approach to sense the deflection of a cantilever beam is suggested and realized. A grating coupler loaded on the upper surface of the cantilever beam couples the incident light to the chip, which is then conveyed through a taper structure to a waveguide to be detected by a photodiode. Deflections of the cantilever beam change the optical path and hence the total transmitted intensity. Finally an optical signal is produced and this signal is measured. Resonance peak of 27.2 Q factor is obtained, which could be further enhanced by proper vibration isolation and employment of vacuum environment.