Simulation of an fpga implementation of holographic video generation in real time
Gerçek zamanlı holografik video üretiminin fpga uygulaması simülasyonu
- Tez No: 275089
- Danışmanlar: DR. TARIK REYHAN, PROF. DR. EKMEL ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Holografi üç boyutlu görüntü için gelecek vadeden bir yöntemdir.Hologramların üretilmesini ve hologramlardan elde edilen görüntülerigelistirmek için farklı arastırmalar yapılmaktadır. Gelecekte bilgisayarlaüretilmis hologramlar gerçek gibi görünen görüntülerin üretilmesi için uygun biryöntem olabilir. Rayleigh-Sommerfeld kırınım yöntemi ve Fresnel-Kirchhoffkırınım yöntemi hologram üretiminin saha programlanabilir kapı dizini (FPGA)uygulaması için uygun iki algoritmadır. Üretilen hologramları kullanarak optikgörüntü olusturma sonuçları ile simülatör ile üretilen görüntülerkarsılastırılmıstır ve tutarlı oldukları görülmüstür. Rayleigh-Sommerfeldformülasyonu ile gerçek zamanlı holografik video üretiminin FPGA uygulamasısimülasyonu yapılmıstır. FPGA uygulaması bir bilgisayar simülatörü ile testedilmis ve dogrulanmıstır. Simülasyonlar için uygulama platformu olarak videoalabilen ve uzaysal ısık modülatörüne (SLM) uygun video çıkısı verebilen birFPGA kartı seçilmistir. FPGA kartı üzerinde küçük boyutlu hologram üreteciuygulanabilir. Performansı arttırmak için seçilen bir hologram üretim yöntemineuygun özel bir kart yapılabilir. Ardısık düzenli bir yapı ve SDRAM belleklerperformansı arttırmak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Holography is a promising method for three-dimensional vision. Differentresearch efforts are being spent to improve generation of holograms and imagereconstruction from holograms. A computer generated hologram can be aprecise method of generating a real like video in the future. Rayleigh-Sommerfeld diffraction method and Fresnel-Kirchhoff diffraction formula aretwo algorithms suitable for FPGA implementation of hologram calculation.Simulator image reconstructions and optical image reconstructions with spatiallight modulator using the generated holograms are compared and it is seen thatthey are quite similar. A field programmable gate array (FPGA) implementationof real time holographic video generation based on Rayleigh-Sommerfeldformulation is simulated. FPGA implementation is tested and verified by acomputer simulator. An FPGA board capable of capturing video input andgiving video output for spatial light modulator (SLM) is chosen as theimplementation platform for simulations. A small size hologram calculator canbe implemented on the FPGA board. A custom board for specific hologramcalculation algorithm can be designed to increase the performance. Pipelinedarchitecture and SDRAM memories can be used to increase the performance.