Task-based automatic camera placement
Görev yönelimli otomatik kamera yerleşimi
- Tez No: 275090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA K. ÇAPIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Üç boyutlu bir sanal ortamda gerçekleşen animasyonları görüntülemek üzere kamera yerleştirmek zor bir iştir. Uzayda bir nesnenin konumunu ve yönelimini doğru bir şekilde ayarlamak, ve dahası bu nesneyi sahnedeki olayları takip edecek şekilde hareket ettirmek uzmanlık gerektirir.Literatürde bu eylemi farklı derecelerde otomatik hale getirmeye yönelik öneriler getirilmiştir. Bazı yaklaşımlar kullanıcının sürekli kamera yerleşimiyle ilgilenmesini gerektirirken, bazıları da kullanıcının kamera yerleşimini yönlendirmesine hiç imkan tanımamaktadır.Bu çalışmada otomatik kamera yerleştirme işlevini gerçekleştirmek için“Görev”(Task) adını verdiğimiz yeni bir soyutlama öneriyoruz. Görevler kullanıcının geometrik detaylarla ilgilenmeden kolayca kamera yerleşimini yönlendirmelerini sağlayarak kullanım kolaylığı ve çıktı üzerinde kontrol imkanı arasında bir denge kurmaktadırlar. Kullanıcılar üç boyutlu animasyonların görselleştirildiği videolar hazırlarken görevleri kullanarak nesneler, nesneler arasındaki ilişkiler ve izleyici üzerinde bırakılan izlenimler gibi anlaşılır kavramlar üzerinden kamera yerleşimini yönetebilirler.Burada önerilen otomatik kamera yerleşimi altyapısı farklı görevlerden gelen talepleri bağdaştırır ve görevlerin ortak kullanabileceği geometrik hesaplama işlevleri sunar. Altyapının esnekliği ve genişletilebilirliği sistemin çok çeşitli üç boyutlu sahnelerde kullanılmasını ve çıktı olarak elde edilen videoların da görsel olarak çeşitlilik sunmasını mümkün kılar.
Özet (Çeviri)
Placing cameras to view an animation that takes place in a virtual 3D environment is a difficult task. Correctly placing an object in space and orienting it, and furthermore, animating it to follow the action in the scene is an activity that requires considerable expertise.Approaches to automating this activity to various degrees have been proposed in the literature. Some of these approaches have constricted assumptions about the nature of the animation and the scene they visualize, therefore they can be used only under limited conditions. While some approaches require a lot of attention from the user, others fail to give the user sufficient means to affect the camera placement.We propose a novel abstraction called“Task”for implementing camera placement functionality. Tasks strike a balance between ease of use and ability to control the output by enabling users to easily guide camera placement without dealing with low-level geometric constructs. Users can utilize tasks to control camera placement in terms of high-level, understandable notions like objects, their relations, and impressions on viewers while designing video presentations of 3D animations.Our framework of camera placement automation reconciles the demands brought by different tasks, and provides tasks with common low-level geometric foundations. The flexibility and extensibility of the framework facilitates its use with diverse 3D scenes and visual variety in its output.