Design and FPGA implementation of an efficient deinterleaving algorithm
Verimli ayrıştırma algoritmasının tasarımı ve FPGA uygulaması
- Tez No: 224009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENCER KOÇ, PROF. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında, Elektronik Destek sistemlerinde kullanılabilecek yeni bir ayrıştırma algoritması ve algoritmanın FPGA uygulaması çalışılmıştır. Uygulanmış algoritmanın işlevi; farklı radarların ve çeşitlerinin, algılanan radar darbeleri ve bunların darbe tanımlayıcı kelimelerini kullanarak, tespiti ve tayini için karmaşık askeri elektromanyetik ortamların yorumlanmasıdır. Havadaki radar sinyalleri temiz bir şekilde alınmış ve her darbenin darbe tanımlayıcı kelimelerinin uygulanmış sisteme girdi olarak üretilmiş olduğu varsayılmıştır. Radar darbelerinin ayrıştırılması için gruplama analizi ve yeni bir yorumlama işlemi kullanılmıştır. Daha hızlı ve verimli bir sisteme ulaşmak için algoritmanın uygulamasında FPGA kullanılmıştır. Yeni algoritma ile daha önceki ayrıştırma çalışmalarının karşılaştırması yapılmıştır. Gerçekleme sonuçları gösterilmiş ve detaylı bir şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, a new deinterleaving algorithm that can be used as a part of an ESM system and its implementation by using an FPGA is studied. The function of the implemented algorithm is interpreting the complex electromagnetic military field in order to detect and determine different RADARs and their types by using incoming RADAR pulses and their PDWs. It is assumed that RADAR signals in the space are received clearly and PDW of each pulse is generated as an input to the implemented algorithm system. Clustering analysis and a new interpreting process is used to deinterleave the RADAR pulses. In order to implement the algorithm, FPGA is used for achieving a faster and more efficient system. Comparison of the new algorithm and the previous deinterleaving studies is done. The simulation results are shown and discussed in detail.