Zirai yan ürünlerin modifiye edilerek yeni adsorbanların hazırlanması ve boyaların adsorpsiyonu
Preperation new adsorbants by modifiying agricultural by-products and adsorption of dyes
- Tez No: 275126
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, zirai yan ürün olan ön işlem görmüş Malatya yöresi kayısı çekirdeği kabukları ve tartarik asit ile modifiye edilmiş kayısı çekirdekleri kabukları; metilen mavisi, metil viyole, malahit yeşil ve metil oranj'ın sulu çözeltiden adsorpsiyon tekniği ile uzaklaştırılması için biyosorbent olarak kullanılmıştır. Biyosorpsiyon üzerine, temas süresi, çözelti konsantrasyonu, pH ve adsorban miktarı gibi değişik parametlerin etkisi araştırılmıştır. Adsorplanan maksimum boyar madde miktarının 120. dakika civarında meydana geldiği görülmüştür. Ve bu nedenle 120. dakika biyosorpsiyon dengesi olarak kabul edilmiştir. Her dört boyar madde için artan konsantrasyonla adsorplanan boyar madde miktarı artarken, sorpsiyonlarının azaldığı gözlenmiştir. Ayrıca metilen mavisi, metil viyole, malahit yeşil için artan pH ile biyosorpsiyon artarken, methyl orange için ise artan pH ile azalma gözlenmiştir. Ayrıca artan adsorban miktarı ile belli bir plato değerine ulaşılmış ve dengede kaldığı gözlemlenmiştir.Termodinamik incelemeler neticesinde, her dört boya içinde biyosorpsiyon izoterm incelemelerinin bir sonucu olarak ise Langmuir izoterm modellerine uygun sonuçlar alındığı gözlenmiştir. Yeni adsorban olarak hazırlanan tartarik asitle modifiye edilmiş kabuklar boyar madde adsorplama kapasitesinin arttırılmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, new agricultural by-product has been used as adsorbent for the removal of methylene blue, methyl violet, malachite green and methyl orange from aqueous solution by adsorption technique. Batch adsorption studies have been made by measuring effects of pH, amount of adsorbent, contact time, concentration of the adsorbate solution. And therefore, about 120. minute has been accepted as adsorption equilibrium. For each four dyes, while the amount of dye adsorbed increases with increasing concentration of these dyes.But sorption of each four dyes decreasing with increasing the concentration. Also, while biosorption increase with increasing pH for methylene blue, methyl violet, and malachite green, it has been seen that biosorption decreases with increasing pH for methyl orange.As the result of isotherm investigations, it has been seen that biosorption is consistent with well Langmuir isotherm model. New adsorbents which is modifiying with tartaric acid has been increases the adsorption capacity of the dyes.