Termal ayakkabı tasarımı ve prototip üretimi
Designing thermal footwear and manufacturing prototype
  1. Tez No: 275127
  2. Yazar: HÜSEYİN HARMANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, ayak taban sıcaklığını istenilen sıcaklık değerinde sabit tutacak bir ayakkabı pedi tasarlanıp gerçekleştirilmiştir. Gerekli kontrol devresi, bulanık mantık algoritması ile çalışmaktadır ve gerekli algoritma ve kurallar bir mikro denetleyici içerisine gömülmüştür. Ortam sıcaklığı, nem ve ayakkabı taban sıcaklığı verileri mikro denetleyici yardımı ile yorumlanarak çıkışta ayakkabı pedi içerisindeki ısıtıcıya uygulanacak gerilimin PWM görev çevrimi (duty cycle) oranı değiştirilmektedir. Böylelikle ayakkabı iç sıcaklığının ayak sağlığı için en uygun sıcaklıkta kalması sağlanmaktadır.Tez çalışması sonunda esnek, her ayakkabıya uygun, şarj edilebilir, uzaktan kumandalı bulanık mantık kontrollü termal ayakkabı pedi gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışması Türkiye Cumhuriyeti Sanayi Bakanlığı ve Selçuk Üniversitesi ile ortak yapılan 00165.STZ.2007-2 no' lu proje kapsamında desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a footwear pad designed and carried out which keep sole temperature stable at desired values. Control circuit works with fuzzy logic algorithm and required rules and algorithm embedded in a microcontroller. Ambient temperature, humidity and sole temperature interprets by microcontroller and alter the value of PWM duty cycle that applies to heater. Hereby inside temperature of footwear keeps at most suitable value.At the end of thesis, flexible, appropriate for all shoes, chargeable, remote controlled and fuzzy logic controlled thermal footwear pad carried out. My thesis supported by the 00165.STZ.2007-2 numbered project that carried out by partnership between Republic of Turkey - Ministry of Industry and Trade and Selçuk University.