Farklı çevresel koşullarda GNSS gözlemlerindeki sinyal yansıması etkisinin incelenmesi
Investigating the multipath effect on GNSS observations at different environmental conditions
- Tez No: 275131
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN ÜSTÜN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sinyal yansıması, GNSS gözlemlerini etkileyen diğer hata kaynaklarından farklıdır.Çünkü sinyal yansıması, alıcının kurulduğu, çevre ile ilişkili olduğundan, diğer hatakaynakları gibi doğrudan modellenerek ölçülerden çıkarılamaz. En büyük karakteristiközelliği ardışık günlerde, yüksek korelasyonla kendini tekrar etmesidir. Sinyalyansımasının kod ölçüleri üzerindeki birkaç metreye varan bozucu etkisinin, ileri analizteknikleri kullanılarak tespit edilerek giderilmesi gerekir.Uyarlanabilir süzgeçler bir veri grubunda kendini düzenli olarak tekrar eden sinyallerigürültüden ayrıştırma yeteneğine sahiptir. En küçük kareler algoritmasını kullanarakkendini optimize edebilen bu süzgeçler yer bilimlerini ilgilendiren pekçok uygulamadagüçlü bir sayısal araç olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada GNSS kod ölçülerindekisinyal yansıması etkisi uyarlanabilir süzgeç kullanılarak çıkarılmıştır. Süzme işlemindensonra, nokta konum doğruluğunda metre seviyesinden desimetre seviyelerine varanbaşarı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multipath effects on GNSS observations are different from the other GNSS errorsources, such as atmospheric delays, clock errors and so on. Unlike other GNSS errorsources, it is not possible to remove the multipath effect by modeling because of closerelationship between GNSS antenna and reflecting surfaces around the station. Majorcharacteristic of multipath is to repeat itself in consecutive days provided that theGNSS antenna and the surrounding environment remains unchanged. It is necessary todetermine the multipath effect of several meters on code measurements using advancedanalysis techniques e.g. adaptive filtering.Adaptive filters are capable for decomposing correlated part of data sets. This kinf offilters which optimize itself using Least Mean Square (LMS) algoritm is a powerful toolfor the geoscience studies. In this study, multipath effect was filtered out from codemeasurements using adaptive filter. After the filtering, accuracy of positioning resultswere reduced several meters to decimeter levels.