Filaman sarım kompozit boruların düşük hızlı darbe davranışının simülasyonu
Low-velocity impact simulation of open ended filament wound composite tubes
- Tez No: 275132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT UYANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada düşük hızlı darbeye maruz E-camı/epoksi filaman sarım kompozit boruların dinamik cevabı araştırılmıştır. Uygulanacak yöntem Sonlu Elemanlar Metodu olup bilgisayar analizi sonuçlarının yorumlanmasına dayanmaktadır.. Filaman sarım kompozit boru ve darbe olayı modellenmiştir. Benzeşimde kullanılacak vurucu 24 mm çapında, küresel uçlu bir geometriye sahiptir. Vurucu kütlesi 6.35 kg' dır. İnceleme 2.0, 2.5 ve 3.0 m/s'lik çarpma hızlarında yapılmıştır. Çalışmalarda [+55°,?55°]3, [+55°,?55°]4, ve [+55°,?55°]5 olmak üzere 6, 8 ve 10 tabakalı E-camı / epoksi malzemeden 72 mm iç çapında, bir V-yatağında dönmeden durabilen kompozit borular kullanılmış ve darbe her bir borunun enine yapılmıştır. Elde edilen bu veriler doğrultusunda, malzeme üzerine darbe esnasındaki kuvvet-zaman diyagramı, darbe enerjisi-yutulan enerji değişimi, hız-zaman değişimi grafikleri elde edilmiştir. İnceleme sonucunda elde edilen sonuçlar çarpma zaman aralığı yorumlanarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, dynamic response of low-velocity impact of E-glass/epoxy filament wound composite tubes was investigated. Applied method is Finite Element Method and it is based on theoretical studies and interpreting computer analyses results. Open ended filament wound composite tube and impact phenomenon were modelled. Diameter of hemispherical impacter is 24 mm and mass is 6.35 kg. Investigation has been carried out for 2.0, 2.5 and 3.0 m/s impact velocities. 6, 8 and 10 plies filament wound composite tubes with [+55°,?55°]3, [+55°,?55°]4, [+55°,?55°]5 stacking sequences and 72 mm in diameter were used. They were positioned in V-block. Force-time history, energy, velocity-time diagram that depend on the base of data will be plotted. Obtained values were interpreted.