Esmer ırk ineklerde süt verimi, sütün elektrik iletkenliği ve pedometre aktivitesine bazı çevre faktörlerinin etkileri
Effects of some factors on milk yield,milk conductivity and pedometer activity in brown swiss cows
- Tez No: 275141
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM BOZTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
Bu araştırma Konuklar Tarım İşletmesinde yetiştirilmekte olan Esmer sığırların süt verimine, bilgisayarlı sürü takip ve sağım sisteminden elde edilen aktivite (adım sayısı) ve sütün elektrik iletkenliğine bazı çevre faktörlerinin etkilerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini 2007-2008 yıllarında sağılan toplam 164 baş Esmer ırk sığır oluşturmuştur. Hayvanlara ait veriler işletmede bulunan bilgisayara dayalı otomatik sağım sisteminden temin edilmiştir. Laktasyon süt verimine ait en küçük kareler ortalaması (EKKO) 5400.88 kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of some environmental factors on milk yield, activity (step number) and milk electrical conductivity obtained from a computerized version of herd tracking and milking system. Animal material of the research was consisted of 164 milking Brown Swiss cows in 2007-2008 years. The data related to the animals were attained from automatic milking system records. Least squares mean (LSM) for lactation milk yield was calculated as 5400.88 kg.