Siyah alaca, esmer ve simental ırkı sığırların bazı süt verim özellikleri bakımından karşılaştırılması
Comparison of holstein, brown swiss and simmental breed cattles i̇n terms of some of the milk yield traits
  1. Tez No: 574160
  2. Yazar: ABDULKERİM HARMANDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAYGISIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş şartlarındaki özel bir işletmede yetiştirilen Siyah Alaca, Esmer ve Simental ırkı sığırların 305 günlük süt verimi, somatik hücre sayısı ve laktasyon eğrisi bakımından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Süt verim kayıtları için çalışmanın yürütüldüğü çiftliğin kuruluşundan itibaren (2013-2016) sürü yönetim otomasyonu tarafından tutulan kayıtlar esas alınmıştır. Somatik hücre sayısı için Ekim 2014 – Ekim 2015 arasında ayda bir kez tüm hayvanlardan örnekler alınarak Delaval cell counter cihazıyla ölçümler yapılmıştır. 305 günlük süt verimi Siyah Alaca, Esmer ve Simental ırkı ineklerde sırasıyla 7121.7±167.98 kg, 6751.4±203.92 kg ve 5422.1±257.57 kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective of this study was to compare 305 day milk yield, somatic cell count and lactation curve of Holstein, Brown Swiss and Simmental cattle reared in a private farm in Kahramanmaraş. Milk yield records were based on records kept by herd management automation since the establishment of the farm where the study was conducted (2013-2016). Somatic cell counts were taken from all animals monthly between October 2014 and October 2015 by De-laval cell counter. Overall, 305-day milk yield was found as 7121.7±167.98 kg, 6751.4±203.92 kg and 5422.1±257.57 kg in Holstein, Brown Swiss and Simmental cows, respectively.