DTMF tabanlı, gömülü sistem üzerinden kablosuz tarla sulama sisteminin kontrolü
The control of wireless irrigation system by means of DTMF based embedded system
- Tez No: 275158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında gömülü sistem ile uzaktan kontrol edilebilen bir tarla sulama sistemi tasarlanmıştır. Uzaktan kontrol mobil telefon ile sağlanmıştır. Mobil telefonların bilgisayar ile iletişime geçmesini sağlayan AT (Attention Telephone) komutlarından arama işlemi gerçekleştirilmiş ve DTMF (Dual Tone Multi Frequency) sinyalleri ile tarla sulama cihazı kontrol edilmiştir. Geri bildirim olarak da bu komutlar kullanılmıştır.Bu çalışma donanım ve yazılım olarak iki aşamadan oluşmuştur. Donanım aşamasında gömülü sistem ve bağlı bulunduğu cep telefonu, cihaz kontrol ve cihazın bağlı bulunduğu cep telefonu, yazılım aşamasında gömülü sisteme yazılan program ve cihaz kontrolde bulunan mikrodenetleyicilere yazılan programlardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an irrigation system is disagned by remote controlled with embedded system. Remote control is gained by mobile phone. AT (Attention Telephone) command provide to communicate mobile phone with computer. AT command has been used for calling process, The irrigation machine has been controlled by DTMF signals. These commands have been used for back announcement.This study had constituted by two parts .These parts are hardware and software. Embedded system and the mobile phone which is binding to the embedded system, machine control and the mobile phone which is binding to the machine on the hardware parts and the program which is writing to the embedded system on the software parts are theprograms which present in machine control with writing by microcontroller.