Tele-kontrol
  1. Tez No: 15455
  2. Yazar: MÜKREMİN KARAAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu ça l ı şmada, DTMF (Dual Tone Multi Frequency) işaretlerine duyarlı bir modül yardımıyla, görüşme yapabilen (fiziksel hat, link, vs... ) iki telefondan birinin bulunduğu noktada birden fasla elektirikli aletin çalışmasını. ikinci noktadan gönderilen komutlarla kontrol etmek hedeflenmiştir. Geliştirilen modül (remote control) bir A noktasındaki telefona paralel bağlanarak, herhangi bir B noktasındaki telefonun (ki bu telefon mutlaka MF tipi olmak zorundadır) tuş takımından gönderilen işaretlerle modül uyarı larak istenilen çıkışa ulaşılmaktadır. îşlem sırası şu seki İdedir : 1- B telefonundan A telefonu aranır. 2- Uç adet ring işareti (25 Hz,90 V) gönderilir. 3- Üçüncü ringin sonunda modül devreye girer. 4- önceden seçilmiş olan dört rakamlı şifre girilir. 5- Şifre modülce doğrulanınca çıkışlar kullanıcıya tahsis edi lir. 6- İlgili çıkışa ulaşmak için, o çıkışa ait rakam tuşlanarak konura değişikliği (off-on) sağlanır. -m-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, by using our DTMF signal specific module, are controlling more than one electrical device via two telephones, one of them being near the devices while other being at a distance place, (the telephones are communicating through) a remote control, is fixed parallel to a telephone A is controlled from a distance telephone E (which should be MF type) by signal link via its buttons. Operation is a follows: 1-Telephone A is called from telephone B 2-Three times ring (25Hz,90 V) is sent. 3-At the end of the third ring (if although the telephone A is opened) -che module operates. 4-A four digit password is coded which is set successively 5- If the password is convenient for the module the outputs are set for the user. 6-To reach the related one of ten with output number at this output is hold then the position change (off-on) is provided. iv-