Total parenteral beslenme konusunda hemşirelerin bilgi düzeyini geliştirmede modüler ve standart eğitim yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 27516
  2. Yazar: RABİA EKTİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEYNEP CONK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu calxsraa, total parenteral beslenme konusunda hemşirelerin bilgi düzeyini geliştirmek ve bu konuda ya pılan modüler ve standart eğitim tekniklerinin birbirle rine göre etkinliğini saptamak amacıyla planlanmıştır. Araştırma, Ege üniversitesi Tıp Fakültesi Araştır ma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ile Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı'nda, 1 Ekim-15 Ekim 1993 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma kapsamına 27* si modüler eğitim grubunda, 27' si standart eğitim grubunda olmak üzere 54 hemşire ka tılmıştır. Modüler ve standart eğitim gruplarındaki hem şirelerin yaş, mezun oldukları okul, mezuniyet yılları ve çalıştığı klinikler benzer bir dağılım göstermişler dir. Hemşirelerin total parenteral beslenme konusunu bilmelerinin önemli olduğu düşünülerek standart ve modü ler eğitim programı geliştirilmiştir. Her iki gruptaki hemşirelere de eğitime başlamadan total parenteral bes lenme konusu hakkındaki mevcut bilgi düzeylerini sapta mak için ön-test uygulanmıştır. Modüler eğitim grubunu oluşturan 27 hemşireye modüler eğitim, standart eğitim grubunu oluşturan 27 hemşireyede standart eğitim veril-59 mistir. Eğitimin etkinliğini saptamak üzere bir hafta sonra her iki gruba da son-test uygulanıra ş tır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzde lik, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre; hemşirelerin eği tim öncesi modüler ve standart eğitim gruplarında total parenteral beslenme ile ilgili hazırlanan ön-test sorula rının puan ortalamaları arasında «=
Özet (Çeviri)
S U M M A. R Y The purpose of this project is to improve nurses' knowledge about total parenteral nutrition and to compare the modüler and standart education techniques. The project has been carried out of the Hospital of Ege University, School of Medicine, department of Pediatrics and Pediatric Surgery between the dates October lst-15th. The research included 27 nurses of standart education group and 27 nurses of modüler education group; 54 in total. Their ages, the schools they graduated, the years of graduation, the clinics they have been working shoved a similar distribution in modüler and standart education groups. Standart and modüler education programme has been developed owing the fact that the nurses1 knowledge about total parenteral nutrition is important. A pre- test had been applied to both groups to detect their present knowledge about TPN. Then modüler education has been given to 27 nurses from modüler education group and standart education has been given to nurses from standart education group. Then a post-test had been applied to detect the efficacy of the education.62 Percentage, importance test between the means and variance analysis is used to evaluate the data obtained. According to the results, the statistical analysis of both modüler and standart education groups on the pre test about TPN before the education reveoled no remarkable difference to the o