Total parenteral beslenmede geliştirilen izlem protokolünün komplikasyonların görülme durumuna etkisi
  1. Tez No: 58700
  2. Yazar: AKLİME DİCLE (SARIKAYA)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV DIRAMALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
HI ÖZET Bu araştırma T.P.B. uygulanan hastalarda araştırmacı tarafından geliştirilen“T.P.B. Uygulanan Hastalara Yönelik Bakım Ve İzlem Protokolü”kapsamında planlanmış standart bakımın komplikasyonların görülme durumuna etkisinin incelenmesi amacıyla klinik ve deneysel olarak planlanmıştır. Araştırmanın bir alt hedefini hastaların T.P.B. öncesi beslenme durumları ile T.P.B. 'nin sonundaki beslenme durundan karşılaştırılarak planlanmış bakımın malnütrisyonun önlenmesine ve düzeltilmesine etkisini saptamak oluşturmuştur. Araştırmada, Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ; Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesinde,, 1. Ekim. 1995 - 30. Mart. 1996 tarihleri arasında yatan, periferal ve santral olarak yerleştirilen kateterler yardımı ile T.P.B. uygulanan erişkin hastalarda yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini araştırma sonuçlarının etkilenmesini önlemek amacıyla; önce klinik rutin bakımla izlenen T.P.B. uygulanan 25 erişkin hasta alınarak kontrol grubu, sorumlu ve klinisyen hemşirelere T.P.B. konusunda ve geliştirilen bakım ve izlem protokolü- konusunda bilgi verildikten sonra da T.P.B. uygulanan 25 erişkin hasta alınarak olgu grubunu oluşturmuştur. Araştırmada; Olgu ve kontrol grubunda T.P.B. uygulamasının ilk 24 saatinde tanımlayıcı bilgileri, toplanmıştır. Olgu ve kontrol grubunda T.P.B. 'nin ilk 24 ve son 24 saatinde antropometrik, T.P.B. 'nin başlangıcı ve sonundaki biyokimyasal ve hemogram ölçümleri izlenmiş, bu süre boyunca da hastaların kalori ve nitrojen durumlarına yönelik veriler toplanmıştır. Kontrol grubu klinik rutin bakımla, olgu grubu da araştırmacı tarafından geliştirilen“T.P.B. Uygulanan Hastalara Yönelik Bakım Ve İzlem Protokolü”doğrultusunda bakım verilmiştir. T..P.B. komplikasyonlan da olgu ve kontrol grubunda araştırmacı tarafından geliştirilen“T.P.B. Uygulanan Hastalarda Komplikasyonları Tanılama Rehberi”kullanılarak da günlük hemşirelik tanılaması, tüm hekim ve hemşirenin dosya kayıtlan, tanı yöntemleri ve labaratuvar verileri değerlendirilerek izlenmiştir. Araştırmada verilerin analizi SPSS istatistik programı ile bilgisayarda araştırmacı tarafından yapılmıştır. Analiz yöntemi olarak yüzdelik, bağımsız ve bağımlı iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testleri (t testi), ki-kare ve fisher kesin ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırmada; Olgu ve kontrol grubunda T.P.B. 'nin başlangıcı ve sonundaki antropometrik ölçümleri arasında fark olmadığı; Olgu grubunda T.P.B. 'nin başlangıcı ve sonundaki anropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesinde, T.P.B. başlangıcı ve sonundaki vücut ağırlığı ölçümleri arasında fark olduğu, Tiseps cilt kıvrım kalınlığı ve kol ortası çevresi ölçümlerinde fark olmadığı;142 Kontrol grubunda T.P.B.'nin başlangıcı ve sonundaki antropometrik ölçümleri değerlendirildiğinde, T.P.B.'nin başlangıcı ve sonundaki vücut ağırlığı ölçümleri arasında fark olduğu; Tiriceps cilt kıvran kalınlığı ve kol ortası çevresi ölçümlerinde fark olmadığı; Olgu ve kontrol grubunda verilen ve hesaplanan kalori, protein, nitrojen, kalori nitrojen oranlan ve saatteki infiizyon hızı arasında fark olmadığı; Olgu ve kontrol grubunda T.P.B.'nin başlangıcı ve sonu biyokimyasal ve hemogram ölçümleri arasında fark olmadığı; Hastalarda T.P.B. komplikasyonlann görülme durumu incelendiğinde; Olgu grubunda komplikasyonlann dağılımı; her komplikasyon için“n: 25”üzerinden alınarak %4'ünde kateter tıkanıklığı, %25'inde kateter giriş yeri enfeksiyonu, %28'inde dehidratasyon, %20'inde overhidrasyon, %64'ünde hiperglisemi, %4'ünde hipoglisemi, %28'inde hipokalemi, %16 oranlarında hiponatremi ve hipernatremi, %8'inde hiperkalsemi, %12'sinde hipokalsemi, %32'inde hiperlipidemi, %36'ında prerenal azotemi, %48'inin karaciğer fonksiyon testlerinde yükselme, %32'inde T.P.B.'nin sonunda ödem; %22'sine de anemi tablosunun eşlik ettiği saptanmıştır. Kontrol grubunda komplikasyonlann dağılımı; her komplikasyon için“n: 25”üzerinden alınarak %12'inde D.V.T., %8'inde pulmoner emboli, %8'inde kateter tıkanıklığı, %48'inde kateter giriş yeri enfeksiyonu, %8'inde katetere bağlı sepsis, %44'ünde dehidratasyon, %28'inde overhidrasyon, %72'inde hiperglisemi, %16'ında hipoglisemi,, %8'inde hiperkalemi, %40'ında hipokalemi, %32'inde hipernatremi, %24'ünde hiponatremi, %16'mda hipokalsemi, %20'inde hiperlipidemi, %44'ünde prerenal azotemi, %32'inin karaciğer fonksiyonlannda yükselme, %20'inde T.P.B.'nin sonunda ödem; % 84 'üne de anemi tablosu eşlik ettiği saptanmıştır. Kontrol grubunda T.P.B. komplikasyonlarının olgu grubuna göre daha fazla sayıda olmasına rağmen istatistiksel olarak fark olmadığı; Olgu ve kontrol grubunda komplikasyonlan etkilediği düşünülen bazı değişkenler incelendiğinde, Olgu grubunda tıbbi tanılanna göre hiperlipidemi görülmesi incelendiğinde G.İ.S. perferasyonlannda fark olduğu; Kontrol grubunda T.P.B. sürelerine göre hiperkalemi görülme durumlan incelendiğinde 21-30'cu günlerde fark olduğu; diğer değişkenlerde fark olmadığı saptanmıştır. Araştırmada her hastanede mutlaka enteral ve parenteral beslenme komitelerinin kurulması ve bu komitelerde hemşirenin bulunmasının gerekli olduğu; komplikasyonlann her birinin daha aynntılı olarak ve geniş hasta popülasyonlannda araştırılmasının gerekli ve önemli olduğu; Sorumlu hemşirelerin protokol doğrultusunda kullanabilecekleri 'T.P.B. Uygulanan Hastalarda Hemşirelik Girişimlerine Yönelik Kontrol Çizelgesi“; ve klinisyen hemşirenin kullanabileceği ”Total Parenteral Beslenme Uygulanan Hastaya Yönelik Hemşirelik İzlenf'çizelgesi öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study research has been planned clinically and experimentally in order to study the effect of standard care complications which have been devised within the context of the care and follow-up protocol pertaining to the cases to whom TPN has been applied which was developed by the researcher. The another (secondary) purpose of the research was to establish the effect of the planned care process on the prevention and improvement of malnutrition comparing pre and post TPN nutritional consequences of the cases. The study was performed on the cases to whom TPN was applied by means of the peripherally and centrally to located catheters and who was admitted to the intensive-care unit of the anesthesiology and reanimation and general surgery wards at the research and implementation hospital of Dokuz Eylül University from 1.9.1995 to 30.3.1996 The sampling unit was the control group of 25 adult cases who were given TPN and followed up with clinical routine care, in order to avoid the patentral infuence on the study outcomes, and 25 adult cases who were given following the enlightenment of the responsible and clinician nurses about the administration of TPN, the latter being the case (experiment) group in view of care and follow up protocol. In this study, the descriptive and distinctive evidence of the case and control groups was collected within 24 hours after TPN administration. In the first (initial) and the last 24 hours of TPN administration to the case and control groups, antropometric measurements and the early and late TPN biochemical and hemogram (graphic) measurements were examined and during all this period of time, the evidence (data) related calorie and nitrogen positions of the related patients was collected. The control group was provided with clinical routine care, and the case group with the care and follow up protocol related to the cases who have been administered TPN was developed by the research maker. Analysis of the was conducted by the related researcher by means of SPPS statistical program on computer. Analytic methods were percentage, test of importance of the difference between the independent and dependent means (t test) chi square and Fisher definitive chi square test. In the study, it was found that the antropometric measurements of the early and late TPN showed no difference between the case and control groups; *?.. That during and after the evaluation of the antropometrik; that during and after the evaluation of the antropometric measurements, the early and the late. TPN of the case group, body weight differences emerged between the early and the late. TPN administration and triceps skin-fold width and mid-arm circumferential measuring showed no differences. That upon the assessor the antropometric measurements in the early and the late TPN of the control group, there existed a difference between the body weight measurements of the early and144 late.TPN administration, and no difference was seen in the measurements of Triceps skin-fold width and mid-arm circumference; That there was no distinction between the case and control groups In view of the quantities and rates of the measured and calculated calorie, protein, nitrogen calorie/nitrogen and rate of infusion per hour; and that there was seen no difference in the biochemical and hemogram measurements at the beginning and end of the the TPN in the case control groups. Considering the complication incidence related to TPN of the patients; The complication range of the case group In view of each complication“n = 25”are as follow: Catheter obstruction, 4%; catheter exit site of infection, 25%; dehydration, 28%;overhydration, 20%; hyperglycaemia, 64%; hypoglycaemia, 4%; hypokalemia, 28%; hypernatremia and hyponatremia, 16%; hypercalcemia, 8%; hypocalcemia, 12%; hyperlipidemia, 32%; pre-renal azotemia, 36%; elevations in the liver test results, 48%; oedema due to as following TPN administration, 32%; anaemic picture, 22%; were found to have accompanied the the TPN administration. The range of complications in the control group supposing n = 25 for each complication, showed that Great Vein Thrombosis was in 12%; pulmonary embolism in 8%; catheter obstruction in 8%; catheter exit site infection in 48%; catheter sepsis in 8%; dehydration in 44%; overhydration in 28%; hyperglycaemia in 72%; hypoglycaemia in 16%; hyperkalemia in 8%; hypokalemia in 40%; hypernatremia in 32% hyponatremia in %24; hypocalcemia in 16%; hyperlipidemia in 20%; pre-renal azotemia in 44%; liver functions test elevation in 32%; oedema due to after TPN in 20%; and anaemic picture in 84% of the cases. It was found and presented that although the control group had slightly more complications than of the case group, there was statistically no difference between the two groups That considering a number of variations supposed to effect the complications of the case and control groups, Gİ S perforation exhibited differences upon examining that hyperlypidemia is seen according to medical diagnoses on the case group; in the control group. Considering the hypercalemia incidences depending on TPN periods there ensured some differences on 21st - 30th days, and variables seemed unchanged that during. After the study research, every hospital should establish enteral and parenteral nutrition committees, such committees should have the concerned nurses, and every complication should be examined and reached for in more detail and in larger case populations; and finally that control schemes pertaining to the attempts of nurses to utilise them in accordance with TPN administration protocol can well be used and recommended as the Total Parenteral Nutrition scheme for the nurses to the related patients.