Sayısal görüntü arşivi bilgi sistemi
Digital image arcvive information system
  1. Tez No: 275163
  2. Yazar: AHMET ŞAMİL DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gelişen teknolojiye paralel olarak sayısal görüntülerin üretimi ve kullanımında büyük bir artış olmuştur. Bu artış verilerin uygun ortamlarda arşivlenmesi, yönetimi ve ihtiyaç duyulduğunda kısa surede ulaşılarak kullanıma sunulması ile ilgili sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu sorunların en kolay yoldan çözümü bu amaç için ticari olarak üretilmiş arşiv ve yönetim yazılımları kullanmaktır. Ancak bu yöntemin maliyeti de bu oranda yüksek olmaktadır. Sorunun bir diğer çözümü ise doğrudan amaca yönelik olarak ve ücretsiz, açık kaynak kodlu yazılımlar kullanarak geliştirilecek yeni bir yazılım üretmektir. Bu çalışmada bu yöntem denenmiş ve sayısal görüntülerin bir düzen içerisinde bir veri tabanında bilgileri tutularak, gerektiğinde bu verilere kolayca ulaşılması sağlanmıştır. Geliştirilen yazılım tamamen ücretsiz programlama dili yazılımları ve veri tabanı yönetim yazılımları kullanılarak ortaya çıkarılmıştır. Temel olarak hava fotoğrafları, uydu görüntüleri, sayısal Ortofoto ve Ortofoto haritaları, Sayısal Arazi Modellerini ve sayısal haritaları ele almıştır. Bu veriler ile ilgili bilgilerin girilmesi, düzenlenmesi ve sorgulanması ile ilgili bölümler oluşturulmuştur. Ortaya çıkan yazılım, sıfır maliyette, milli, ve gelişime açık bir yazılımdır. Ayrıca benzer özellik taşıyan birçok ticari yazılımın ortak özelliklerini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In parallel to developing technology, production and use of digital images has become a big increase. Along with this increase, data archiving, management and use problems were observed. . The easiest way to solve these problems is to use archive and management software that commercially produced for this purpose. However, the cost of this method is a little higher. Another solution is using free, open source software. In this study we tested this method. Information will be kept in a database belonging to the digital images, easy access to this data to be provided when necessary. This software is developed with free programming language, and free data base management software was used. Basically, aerial photographs, satellite images, digital Orthophoto and Orthophoto maps, digital maps, Digital Terrain Model were used. Data entering, editing and querying sections have been set up. Program has been developed with zero cost, and is fully national. Also includes common features of many commercial software.