Rf kontrollü asansör sisteminin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and actualisation of the rf-controlled lift system
- Tez No: 275164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Asansörler, yük ve insanları, kılavuz raylar arasında hareketli kabin veya platformları ile düşey doğrultuda taşımaya yarayan mekanik tesislerdir. Asansörler kat farkı olan yerler arasında çabuk, kolay, rahat, güvenli olarak taşımayı gerçekleştirirler. Verilen komutları yorumlayan ve kabini bu komutlara göre yönlendiren asansör kartları makine dairesinde bulunmaktadır. Makine dairesi ile kabin arasında veri alışverişini sağlamak için kat sayısına göre farklılık göstermekle birlikte 24x0.75 flexible kablolardan iki adet kullanılmaktadır. Bu kabloları ortadan kaldırmak için seri iletişim tekniği ile çalışan RF Kontrollü Asansör Sistemi tasarlanıp gerçekleştirilmiştir. Bu sistem kabin ile asansör kontrol kartı arasındaki veri alışverişini sağlamaktadır. Tasarlanıp gerçekleştirilen sistem gerçek asansör sisteminde 2 ay süre ile testlere tabi tutulmuş, test esnasında meydana gelen aksaklıklar giderilerek sistem son hali ile istenilen seviyeye geldikten sonra kırk beş gün süre ile aralıksız olarak tekrar teste tabi tutulmuştur. Testlerin sonunda tasarlanıp gerçekleştirilen RF Kontrollü Asansör Sisteminin kullanılabilirliği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Lifts are mechanical devices for conveying load or people by moving cabins or platforms at a vertical direction between guide rails. Lifts provide quick, easy, comfortable and safe transportation in multiplex places. Lift cards interpreting issued commands and directing the cabin according to these commands lie in engine room. Although times vary depending on the number, nearly two 24x0.75 of flexible cable are used in order to provide data exchange between engine room and cabin. RF controlled lift system that work with serial communication technique have been designed and performed to remove these cables. These system data exchange between engine room and cabin. Systems designed and performed are repeatedly tested in real lift systems for two months, failures occured during test are repaired. After the system modified to desired state, system tested incessantly at about 45 days. After tests, we concluded that designed and performed RF Controlled Lift System is applicable.