Model sistemlerde laktik asit bakterileri (Lactobacillus bulgaricus ve Lactococcus lactis) üzerine stres faktörlerin etkisinin belirlenmesi
Determination of effect on lactic acid bacteria(Lactobacillus bulgaricus ve Lactococcus lactis) of stress factors in model systems
- Tez No: 275179
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada doğal ortamdan izole edilmiş iki adet laktik asit bakterisi( Lb. delbrueckii subsp. bulgaricus ve Lc. lactis subsp. lactis) üzerine sıcaklık, pH, tuz konsantrasyonu ve soğuk depolama süresi olmak üzere dört stres faktörün etkisi belirlenmiştir. Bu amaçla her iki suş, 3 farklı sıcaklık ( Lb. bulgaricus için 37, 42, 46 oC; Lc. lactis için 26, 32, 37 oC) , 7 farklı tuz konsantrasyonu (%1 - %7), 10 farklı pH değeri (pH:4 - pH:9) ve 4 farklı soğuk depolama süresi (1., 7., 14. ve 30. Gün) ile muamele edilmiştir.Çalışma sonunda stres faktörlerin sözkonusu iki bakterinin canlılıkları üzerinde kayda değer etkiler yarattığı görülmüştür. Stres etkenlerinin farklı değerleri suşa bağlı olarak spesifik etkiler yaratmıştır. Lb. delbrueckii subsp. bulgaricus suşunun canlılığı için optimum değerler pH 6,5, %2 tuz konsantrasyonu, 46 oC inkübasyon sıcaklığı; Lc. lactis subsp. lactis suşu için ise pH 7,5, %1 tuz konsantrasyonu, 32 oC inkübasyon sıcaklığı olarak tespit edilmiştir. Soğuk depolama sürecinde ise her iki suşun canlılığında kayıplar meydana gelmiş ancak Lc. lactis subsp. lactis suşu Lb. delbrueckii subsp. bulgaricus şuşuna oranla donmaya karşı daha fazla direnç göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the survival of 2 lactic acid bacteria(Lb. delbrueckii subsp. bulgaricus ve Lc. lactis subsp. lactis) which were isolated from nature, under stress conditions. In this respect, the survival ratios of two strains were determined under different pH, temperature, NaCl concentration and cold storage period. For this purpose, each of these strains were treated with 3 different temperature (Lb. bulgaricus: 37, 42, 46 oC; Lc. lactis: 26, 32, 37 oC), 10 different pH value (pH:4 - pH:9), 7 different NaCl concentration (%1 - %7) and 4 different cold storage period (1st, 7th, 14th and 30th Days).It was found that the effects of stress factors on strains viability were significiant. Different values of stress factors have specific effects related to strains. pH 6,5, %2 NaCl concentration, 46 oC incubation temperature for Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus; pH 7,5, %1 NaCl concentration, 32 oC incubation temperature for Lactococcus lactis subsp. lactis were determined as optimal value for having the best survival ratio. Moreover; in cold storage period, the survival ratio of two lactic acid bacteria decreased as cold storage period increased; but Lb. delbrueckii subsp. bulgaricus was more sensitive to freezing than Lactococcus lactis subsp. lactis.