Türkiye'deki dondurmaların trans tağ asidi ve CLA içeriğinin belirlenmesi
Determination of trans fatty acid and CLA content of ice creams in Turkey
- Tez No: 275183
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AKTÜMSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki marketlerde satılan dondurmaların trans yağ asidive konjuge linoleik asit (CLA) içeriği belirlenmiştir. Dört farklı markaya ait toplam 27 dondurma (kakaolu, antepfıstıklı, çikolatalı, bademli, vanilyalı, maraş ve kaymaklı) incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda dondurmalarda 45 farklı yağ asidi tespit edilmiştir.Palmitik asit kakaolu ve çikolatalı dondurmalar hariç incelenen tüm örneklerde major yağ asidi olarak bulunmuştur. Laurik asit, stearik asit ve oleik asit diğer yüksek yüzdeye sahip yağ asitleridir.Doymuş yağ asitleri (SFA), tekli doymamış yağ asitleri (MUFA) ve aşırı doymamış yağ asitleri (PUFA) sırasıyla %61,56-80,99, %13,30-30,86 ve %3,68-8,02 olarak belirlenmiştir. Dondurma numunelerinde trans yağ asitleri ve CLA içeriği sırasıyla %0,71-2,66 ve %0,17-0,91 arasında dağılım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, trans fatty acid and conjugated linoleic acid content of ice cream sold in Turkish markets were determined. 27 ice cream (cocoa ice cream, pistachio ice cream, chocolate ice cream, almond ice cream, vanilla ice cream, maras ice cream, cream ice cream) belonging to 4 different ice cream brands were analyzed. 45 different fatty acids were determined in ice cream. Palmitic acid was major fatty acid in studied samples, except for cocoa and chocolate ice creams. Other predominant fatty acids were lauric asit, stearic asit and oleic asit. The percentages of saturated fatty acids (SFAS), monounsaturated fatty acids (MUFAS) and polyunsaturated fatty acids (PUFAS) ranged between %61.56-80.99, %13.30-30.86 and %3.68-8.02 respectively. Trans fatty acids and CLA content in ice cream samples were %0.71-2.66 and %0.17-0.91.