Akkaraman koyunlarda doğumların gün içerisindeki dağılımı
The distribution of lambing in a day of Akkaraman ewes
- Tez No: 275200
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu çalışmada geleneksel yetiştirme metotlarıyla barındırılan Akkaraman koyunlarda yardımsız doğumların gün içerisindeki dağılımları araştırılmıştır. Araştırmada ana yaşı, kuzunun cinsiyeti, doğum tipi ve doğum yılının doğum zamanı üzerine etkisi incelenmiştir. Ard arda iki yıl devam eden çalışmada 288 kuzulamadan 156 adet dişi, 156 adet erkek kuzu doğmuştur. 264 adet doğumda tek, 24 adet doğumda ikiz kuzulama gerçekleşmiştir. Genel sonuç olarak, doğumların % 31.2 ile en yoğun 16.00-22.00 saatleri arasında, buna karşılık en düşük düzeyde (%15.6) 22:00-04:00 saatleri arasında gerçekleştiği saptanmıştır. Ayrıca, koyunların % 52.9'u 06:00-18:00 saatleri arasında gündüz, % 47.1'sı ise 18:00-06:00 arasında gece saatlerinde doğurmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, with traditional breeding methods is hosted Akkaraman unassisted birth in sheep studied the distribution in a day. Study of primary age, lamb sex, birth year, birth type, and also examined the effect on the time of birth. Ongoing study, two consecutive years, from 288 lambing 156 female, 156 male lamb was born. 264 single-birth, birth twins lambing was 24. As the overall results, with 31.2 % of births in the most intense between the hours of 16:00 to 22:00, whereas the lowest level (15.6 %) between 22:00 to 04:00 hours, were conducted. In addition, sheep and 52.9 % during the day between 06:00 to 18:00 hours, 47.1 % to blame in the night hours between 18:00 to 06:00 gave birth.