Akkaraman ırkı koyunlarda melatonin ve progestagen uygulamalarının reprodüktif performans üzerine etkileri
- Tez No: 44487
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRÜ KÜPLÜLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
32 7. ÖZET Bu çalışmada Akkaraman ırkı koyunlarda anöstrustan çiftleşme mevsimine geçiş döneminde melatonin ve progestagen uygulamalarının reprodüktif performans üzerine etkileri araştırıldı. Çalışma Ankara İli sınırları içinde bulunan A.Ü. Veteriner Fakültesi Çiftliğine ait, yaşları 2-5 arasında değişen 50 koyunda, gün uzunluğu süresinin ortalama 15 saat olduğu ortamda yapıldı. Koyunlar, Grup I. (n:20), Grup II. (n:20) ve Kontrol (n:10) grubu olarak ayrıldı. Doğal aşımlar için 5 sağlıklı Akkaraman ırkı koç kullanıldı. Grup I. 'e 30 Haziran 1993 yılında 18 mg melatonin içeren implant (Regulin, Hoechst) kulak derisi altına uygulandı. Grup II. 'ye 24 Ağustos 1993'te 60 mg medroxyprogesteron acetate içeren vaginal sponj (Veramix, Upjohn) takıldı ve 12 gün vaginada tutularak, 6 Eylül 1993' te çıkarıldı. Kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama yapılmadı. 6 Eylül 1993'te gruplara arama koçu katılarak östruslar saptandı, 1., 2., 3. tohumlamada gebe kalanlar belirlendi ve doğumlar izlenerek ikizlik durumu kayıt edildi. Grup I, Grup II ve Kontrol grubundaki tüm koyunlardan implant uygulama öncesinden başlayarak, haftada 2 kez, tohumlama zamanı ve beklenen östrus günlerinde kan alındı. İstatistik hesaplamalar variyans analizi ve t-test yöntemi ile yapıldı. Grup I' de 7., Grup II' de 9., ve Kontrol grubunda 10. haftada serum progesteron düzeyi 1 ng/ml' nin üzerine çıktı. Siklik aktivite Grup I. 'de Grup II.' ye oranla iki; Kontrol grubuna oranla üç hafta erken başladı. Grup I. 'de östruslar, koç katımını izleyen 1-23., Grup II' de 2-5., Kontrol grubunda 5-24. günler arasında gözlendi. Grup I., Grup II ve Kontrol grubunda koç katımı - gebelik aralığı, sırasıyla, ortalama 21, 39, 34 gün, ilk çiftleşmelerde gebelik oranı %90, %45, %80, ikizlik oranı %30, %10,33 %10, koyun başına düşen kuzu sayısı 1.3, 1.1, 1.1 gebelik için gerekli aşım sayısı 1.1, 1.75, 1.2, toplam aşım sayısı 22, 35, 12 ve
Özet (Çeviri)
34 8.SUMMARY The objective of this study was to investigate the effect of melatonin implant and progestagen sponge on reproductive performance at transitional season from anestrus in Akkaraman ewes. This study has been performed in Ankara University Veterinary Faculty Research Farm, Latitude 32,57 39.58 'N. 2-5 years old ewes were maintained under natural condition which the photoperiod is 15 hours light per day The ewes allocated as Group I (n=20), Group II (n=20) and group of Control (n=10). For the natural breeding, it is used 5 healthy Akkaraman rams. On June 30,1993, 20 ewes (Group I) were implanted subcutan implant containing 18 mg Melatonin (Regulin, Hoechst). On August 24,1993, 20 ewes (Group II) were given vaginal sponges (Veramix, Upjohn) containing 60 mg Medroxyprogesteron acetate which were removed 12 days later. On June 30,1993, 10 Akkaraman ewes were kept as untreated control (Control Group). Raddled rams were introduced to the all of the groups on September 6,1993 and for estrous detection. The ewes were monitored in the first, second and third breedings and parturition. Multiple births have been recorded. Blood samples were collected twice weekly from June 30 to September 6, at the breeding time and also expected oestrus time. The statistical calculations have been made with the analyse of variance and the t-test method. The serum progesteron level reached above 1,0 ng/ml in Group I on the 7th, in Group II on the 9th, in group of Control on the 10th week. Ovarian activity started approximately 2 weeks and 3 weeks in Group I than Group II and Control Group respectively.35 Conception rate at first oestrus in Group I, Group II and Control group were 90%, 45%, 80% respectively. The twin rate was 30%, 10%, 10%, Number of lambs born alive per ewe pregnant in Group I, Group II and Control Group were 1.3, 1.1, 1.1 respectively. The total breeding number was 22, 35, 12 and on the time of first oestrus, ram introduction was approximately 10.0 ±6.7, 3.5 ±1.3, 13.8 ±7.9 days. These results indicate that treatment with Melatonin implant started ovarian activity earlier and enhanced reproductive performance in Akkaraman ewes.