Bir spektral problemin özdeğerlerinin sayısal analizi
Numerical analysis of eigenvalues of spectral problem
- Tez No: 275201
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, ısı iletim ve titreşim problemleri gibi literatürün önemli problemlerine hazırlık teşkil etmesi bakımından regüler Sturm-Liouville problemleri incelenmiştir.Birleşik elemanlarda sıcaklık dağılımının bulunduğunda oluşan spektral problemin özdeğerleri ve özfonksiyonları incelenmiş ve sıcaklık dağılımı için formül yazılmıştır. Bazı özel haller için açık formüller elde edilmiş ve genel haller için asimptotik formüller elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ın this study, regular Sturm-Liouville systems have been studied in order to form a preparation for the important problems of the literature such as heat conduction and vibration. The eigenvalues and eigenfunctions of the spectral problem arising in finding of the heat distribution in a composite medium consisting of two layers in contact are investigated and formula for the heat distribution iswritten. In some private conditions, tehe clear formulas were obtained and in some general conditions, asymptotic formulas were obtained.