Psoriazisde sulfasalazin tedavisi
  1. Tez No: 27521
  2. Yazar: F.GÖKSUN CAN
  3. Danışmanlar: DR. YILDIZ KARABAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Çalışmamızı S.B. Ankara Hastanesi Deri Hastalıkları polikliniğine Şubat 1991 - Ağustos 1992 tarihleri arasında başvuran kronik plak tipi psoriazisli 38 hasta oluşturdu. Hastaların tanısı dermatolojik ve histopatolojik inceleme ile konuldu. 20 hastaya 3 gr/gün dozunda sulfasalazin 8-12 hafta süre ile, 18 hastaya ise kontrol grubu olarak bevitin-C günde 3 kez, l'er tablet 8 hafta süre ile verildi. Sulfasalazin verilen hastaların 18'i tedaviyi tamamladı. Bu 18 hastanın % 66.7'sinde tam + belirgin + orta derecede iyileşme saptanırken, kontrol grubunda % 16.7 hastada sadece minimal değişiklik gözlendi. Sulfasalazin kullanan grupta iyileşme başlangıç süresi ortalama 3.05 ± 0.34 hafta olarak saptandı. Hastalık süresi 2-10 yıl olan hastaların, 11-25 yıl olanlara göre tedaviye daha iyi yanıt verdikleri de gözlendi. Sulfasalazin tedavisi ile iyileşme gösteren hastaların tümünde 5 hafta içinde relaps görüldü. Sulfasalazin kullanan grupta hastalardan % 50' sinde; karın ağrısı, bulantı, baş ağrısı, hemoglobin düzeyinde ve beyaz küre sayısında azalma, ürtiker gibi çeşitli yan etkiler ortaya çıktı. Ürtiker gelişen hastada ve tedavinin 4. haftasında hamilelik saptanan 1 hastada tedavi kesildi. % 5 hastada hemoglobin düzeyinde azalma ve % 10 hastada beyaz küre sayısında azalma görüldü. Sulfasalazin kullanan grupta çalışmayı tamamlayan hastalarda tedavi başlangıcı ile tedavi sonundaki ortalama beyaz küre sayıları arasında anlamlı, ortalama hemoglobin ve trombosit düzeyleri arasında ise anlamsız olarak değerlendirilen azalmalar saptandı. Bu iki yanetki ilaç kesildikten sonra 2-4 hafta içinde normal sınırlara yükseldi. Bu çalışmanın sonucunda; sulfasalazin kronik psoriazis tedavisinde uygulaması kolay ve ucuz, kalıcı yan etki oluşturmayan, relapslan önleyemeyen, ancak sınırlı etkiye sahip olması nedeni ile diğer antipsoriatik tedavilerin uygulanamadığı hastalarda alternatif olarak kullanılabilecek bir ilaç olarak değerlendirildi. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our study consists of 38 patients suffering of chronic plaque type psoriasis who admitted to Dermatology Polyclinic of Ankara Hospital, between February 1991 and August 1992. The patients were diagnosed by dennatologic and histopathologic examinations. 20 patients were treated 3 gr/day dose of sulfasalazine for a duration of 8-12 weeks, while 18 others got bevitin-C 1 tablet, 3 times daily, as a control group. 18 patients receiving sulfasalazine completed the therapy. In 66.7 % of those 18 patients complete + obvious + mild improvement were noted, on the other hand minimal changes were observed only in 16.7 % of the control group. In the group receiving sulfasalazine the mean time for initiation of recovery was determined to be 3.05 ± 0.34 weeks. It was also observed that response to the therapy was better in the patients suffering for 2-10 years rather than those for 11-25 years. Relapse was noticed within 5 weeks in all of the patients showing recovery with the sulfasalazine therapy. Different side effects like abdominal pain, nausea, headache, urticaria, reduction of hemoglobin levels and blood white cell count appeared in the group getting sulfasalazine. The therapy was stopped in one patient who developed urticaria and one whose pregnancy was noticed in the fourth week of the therapy. Decrease of hemoglobin level was established in 5 % of the patients, where white cells (üminished in 10 % of all. In the group receiving sulfasalazine and completed the study meaningfull decrease between the initial and terminal mean white cell counts, while reduction in hemglobin and thrombosit levels which were accepted to be insignificant 66were noted. These two side effects increased to normal levels within 2-4 weeks after the end of the therapy. As a resut of this study; sulfasalazine, an easy appliable and cheap drug, with no permenant side effects but unable to prevent relapses, is supposed to be an altenative drug which can be used in patients to whom other antipsoriatic therapies can not be applied. 67