Psöriazisde propiltiourasilin serbest oksijen radikalleri ve lipid peroksidasyonuna etkisi
The Effects of propylthiouracil on free oxygen radicals and lipid peroxidation in psoriasis
  1. Tez No: 58621
  2. Yazar: AHMET AKDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP UTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada, psöriazis etyolojisinde SOR'nin rolü ve SOR'den koruyu cu, aynı zamanda immünomodülatuar bir ilaç olan PTU'in etkinliğinin araştı rılması amaçlanmıştır. Bu nedenle, 30 psöriazisli hasta ve kontrol grubu olarak 15 sağlıklı kişi çalışmaya alındı. Hastalar iki gruba ayrılarak, birinci gruba iki ay 3x100 mg/gün PTU, ikinci gruba aynı dozda PTU ile birlikte 25 ug/gün tiroksin verildi. Bütün hastalarda tedavi öncesi CBC, rutin biyokimyasal parametreler, ti- roid fonksiyon testleri ve TSH'a bakıldı. Ayrıca, hasta ve kontrol gruplarında plazma, eritrosit ve dokuda MDA, SOD ve GSH-Px çalışıldı. Tedavi ile her iki hasta grubunda klinik iyileşme ve PASI skorlarında gerileme saptandı (p< 0.01).
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study, we aimed to investigated the role of FOR (Free oxygen radicals) in the aetiology of psoriasis, and effectiveness of PTU, which acts as a free radical scavengers and also an immunomodulator. Thirty patients with psoriasis and 15 healty subjects as a control group were included in this study. The patients were divided into two groups. The patients in the first were orally administered 100 mg PTU three times daily while the patients in the second group were administered PTU in the same dose in addition to 25 |ig/day thyroxine. In all patients, CBC, routine biochemical parameters, thyroid functional tests, TSH levels were studied before treatment. Furthermore, MDA, SOD, and GSH-Px were studied seperately in plasma, erythrocyte and tissue samples.8. SUMMARY In this study, we aimed to investigated the role of FOR (Free oxygen radicals) in the aetiology of psoriasis, and effectiveness of PTU, which acts as a free radical scavengers and also an immunomodulator. Thirty patients with psoriasis and 15 healty subjects as a control group were included in this study. The patients were divided into two groups. The patients in the first were orally administered 100 mg PTU three times daily while the patients in the second group were administered PTU in the same dose in addition to 25 |ig/day thyroxine. In all patients, CBC, routine biochemical parameters, thyroid functional tests, TSH levels were studied before treatment. Furthermore, MDA, SOD, and GSH-Px were studied seperately in plasma, erythrocyte and tissue samples.