Konya ili Kulu ilçesi besi sığırı barınaklarının yapısal özellikleri
The construction propperties of beef cattle barns in Kulu-Konya
  1. Tez No: 275221
  2. Yazar: İSMAİL ERBATUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUH UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma Konya İli Kulu İlçesindeki 25 besi sığırcılığı işletmesinde yürütülmüştür. Çalışmada işletmelerin kapasiteleri ve genel yetiştiricilik özellikleri belirlenmiştir. İşletmelerde bulunan barınakların yapısal ve iklimsel özellikleri incelenerek hayvan yetiştiriciliğine uygunluğu araştırılmıştır.Araştırma sonunda barınaklarda planlama hatalarının bulunduğu, buna bağlı olarak da fiziki yapının yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Barınakların % 76 `sında yapı genişliği 8 m'nin altında bulunmuştur. Barınak hacimlerinin işletmelerin çoğunda yetersiz olduğu görülmüştür. Yapıların tamamında havalandırmanın yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda elde edilen verilerin değerlendirme sonuçlarından, meteorolojik kayıtlardan ve literatürden yararlanılarak araştırma alanı için önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
This research was carried out 25 beef houses that sleeted from beef cattle companies in Kulu-Konya. In this study, companies capacities and general breeding properties was determined. The suitability of barns for beef cattle breeding were researched by examining of the building constructions and climatic properties.According to the results of the research were found planning mistake and insufficient physical structure in most of barns. In 76 % of shelters, the building wide was determined less than 8 meters. The housing volumes per animal were found to be inadequate in most of the beef cattle barns. Poor ventilation structures were found in all studied housing. The data obtained from the results of the evaluation, by using meteorological records and the literature and recommendations for research area were made.