Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Sarıcalar Çiftliği topraklarının kabuk bağlama probleminin araştırılması
The research on soil crusting problems of Saricalar Farm area of Agricultural Faculty, The University of Selcuk
  1. Tez No: 275220
  2. Yazar: LEVENT BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı; Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Sarıcalar çiftliği topraklarının mevcut sorunlarını belirlemek ve çözüm önerileri getirmektir. Bu itibarla söz konusu arazide 3 adet profil açılmıştır. Bu profillerin yerleri, toprak kullanım durumuna göre belirlenmiştir. Toplam 15 ayrı nokta ve derinlikten alınan toprak örnekleri çeşitli fiziksel ve kimyasal analizlere tabi tutulmuş ve bulunan sonuçlar istatistiki olarak değerlendirilmiştir. Buna göre kırılma değeri ile % silt, % porozite ve suda çözünebilir potasyum kapsamları arasında pozitif, kütle yoğunluğu, büzülme sınırı, agregat stabilitesi, amonyum asetata çözünebilir ve değişebilir Ca+Mg içerikleri arasında ise negatif önemli ilişkiler bulunmuştur. Çoklu regresyon analizlerinde ise kırılma değeri ile büzülme sınırı + amonyum asetatta çözünebilen Ca+Mg arasında %84 açıklama yüzdesine sahip önemli ilişki bulunmuştur. Regresyon analizi sonuçlarından anlaşılacağı gibi, çalışma alanı topraklarının kırılma değerlerindeki değişkenlikleri açıklamada etkili olan toprak özelliklerinin büzülme sınırı ve amonyum asetatta çözünebilen Ca+Mg içerikleri olduğu anlaşılmaktadır. Söz konusu topraklarda kaymak tabakası probleminin önüne geçilebilmesi için toprak organik madde miktarının arttırılması, toprak üzerinde mekanizasyon faaliyetlerin minimum düzeyle sınırlandırılması ve toprak agregasyonuna olumsuz etkisi olabilecek her türlü faaliyetin azaltılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine current problems of The Sarıcalar farm soils of Agricultural Faculty, The University of Selcuk and present some recommendations for solution of its. Three soil profiles were excavated in this area. The spot of profiles was determined according to the soil using type. Collected from three different spots and five different soil depths at the area, soil samples were analyzed to determine its physical and chemical properties and the results were interpreted by using statistical methods. According to these analysis, as it was found positive relationship between modulus of rupture of the soil and %silt, porosity, soluble potassium in water but negative relationship between modulus of rupture and mass density, shrinkage limit, aggregate stability, exchangeable and soluble Ca+Mg in ammonium acetate. In the multiple regression analysis it was found significant relationship of %84 between modulus of rupture and shrinkage limit + soluble Ca+Mg in ammonium acetate. As it is understood from the results of regression analysis, the variations in the modulus of rupture of research area?s soils can be explained by properties of shrinkage limit and the content of soluble Ca+Mg in ammonium acetate. Furthermore currently soil tillage practices have been affecting physical properties and aggregate stabilities of soil. As a result, it is required to increase the organic matter content and to reduce the agricultural practices to the minimum level in order to prevent the crusting problems in the research soils.