Yapı sektöründe firmaların kurumsal çevrelerine stratejik tepkileri
Strategic responses of AEC firms to their institutional environment
  1. Tez No: 275230
  2. Yazar: TÜLAY ÇİVİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KALE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yapı sektöründe faaliyet gösteren firmalar teknik çevresinde olduğu gibi kurumsal çevresinde de faaliyet göstermektedir. Yapım yönetimi literatüründe, önceki çalışmalarda ağırlıklı olarak teknik çevre özellikleri ve firmaların teknik çevrelerine karşı verdiği stratejik tepkileri konusuna odaklanılmış, firmaların kurumsal çevresinin özellikleri ve kurumsal çevrelerine stratejik tepkileri konusu somut olarak ortaya konulmamıştır. Bu çalışmada yapı sektörünün kurumsal çevresi ve kurumsal çevre baskısına karşı yapı sektöründe faaliyet gösteren firmaların stratejik tepkileri ele alınarak boşluk doldurulmaya çalışılmıştır. Yapı sektöründe faaliyet gösteren firmaların kurumsal çevrelerine stratejik tepkileri, Oliver [1] tarafından geliştirilen ve kurumsal çevre baskısına karşı beş stratejik tepki (kabul etme, uzlaşma, kaçınma, meydan okuma ve manipülasyon) öneren kavramsal model kullanılarak araştırılmıştır. Oliver [1]' ın ortaya koyduğu bu model örnek olay çalışması ve anket çalışması olmak üzere iki ayrı yöntemle incelenmiştir. Örnek olay çalışmasının bulgularında, yapı sektöründe firmaların kurumsal çevre baskılarına karşı daha çok aktif stratejilerle tepki verdikleri gözlemlenmiştir. Örnek olay çalışmasının yanı sıra yapılan anket çalışmasında yapı sektöründe faaliyet gösteren mimari tasarım bürolarının, yapı ve imar yönetmeliğinin baskılarına karşı verdikleri stratejik tepkileri ve bu stratejik tepkilerin belirleyicileri ortaya konulmuştur. Anket çalışması araştırma bulgularına göre; mimari tasarım bürolarının, yapı ve imar yönetmeliğine ilişkin karşılaştıkları problemlerin çözümünde en etkili stratejik tepkinin kabul etme stratejisi olduğunu düşündüklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Architectural, Engineering and Construction (AEC) firms in the construction sector operate not only in a technical but also in an institutional environment. Previous studies in the construction management literature have primarily focused on the characteristics of the technical environment and the strategic responses of AEC firms to their technical environment. There is a lack of studies on the characteristics of the institutional environment of the AEC firms and the strategic responses the AEC firms to their institutional environment. This study aims to explore the institutional environment of AEC firms and their strategic responses their institutional environment. The strategic responses of AEC firms to their institutional environment were explored by using conceptual model developed by Oliver [1]. The conceptual model developed by Oliver [1] proposes five strategic responses (i.e., acquiescence, compromise, avoidance, defiance and manipulation). The conceptual model developed by Oliver [1] was explored by conducting a case study and a questionnaire survey. The research findings of the case study indicate that AEC firms prefer to use active strategic responses to their institutional environments. In addition to the case study, a questionnaire was administered to architectural design firms in order to explore strategic response of architectural design offices their institutional environment The research findings of the questionnaire survey reveal that architectural design firms consider acquiescence to be the most effective strategic response to their institutional environment.