Kullanıcıya göre yükseklik ayarı yapabilen mekatronik tasarımlar ve bir uygulama örneği
User controlled level adjustable mechatronic systems and a sample application
- Tez No: 275247
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NEDİM GERGER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mekatronik sistemler günümüzde gittikçe artan bir öneme sahiptir. Günlükhayatın her alanında mekatronik tasarım ürünleri ile karsılasmak mümkündür.Bu çalısmada kullanıcıya göre yükseklik ayarı yapan mekatronik sistemlerhakkında detaylı bilgi verilmistir.Birinci bölümde mekatronik sistemlerin özellikleri, kulanım alanları vemekatronik sistem elemanları hakkında bilgi verilmistir.Ikinci bölümde kullanıcıya göre yükseklik ayarı yapan mekatroniksistemlerin kullanım alanları hakkında bilgi verilmistir. Ayrıca bu tür sistemlerinkonumlama sistemi için üç çözüm seçenegi ortaya konmustur. Bunlar hidrolik,pnömatik ve mekanik çözümlerdir. Bu seçenekler karsılastırılarak avantaj vedezavantajları ortaya konmustur. Bu üç çözüm seçenegi için birer tasarım örnegiverilmistir.Üçüncü bölümde kullanıcıya göre yükseklik ayarı yapan hidrolikkonumlama sistemine sahip mekatronik bir koltuk tasarımı ve imalatı hakkındabilgi verilmistir.Anahtar Sözcükler : mekatronik / mekatronik sistemler / hidrolik /pnömatik / mekanik sistemler / konumlama
Özet (Çeviri)
The importance of mechatronic systems rapidly increase in recent years.It?s possible to encounter mechatronic design products in the all part of the dailylife. In this study, detail information about user controlled level adjustablemechatronic systems was given.In the first chapter, some information was given about mechatronicsystems properties, usage areas and mechatronic system components.In the second chapter, some information was given about usage areas ofuser controlled level adjustable mechatronic systems. Also three solutions weregiven for positioning of such systems. These are mechanical, pneumatic andhydraulic solutions. These solutions were compared according to theiradvantages and disadvantages. Three sample designs were given for eachsolution.In the third chapter, information about designing and manufacturing of auser controlled level adjustable mechatronic seat which have hydraulicpositioning system were given.Key Words : mechatronics / mechatronic systems / hydraulic /pneumatic / mechanical systems / positioning