Palmoplantar psöriaziste 'banyo puva' tedavisi
  1. Tez No: 27526
  2. Yazar: SEMA KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN AŞÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
38 ÖZET Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji polikliniğine başvuran ve palmoplanar psöriazis tanısı alan kırk hasta rastgele iki eşit gruba ayrıldı. Birinci gruptaki hastalara 4 mg/L oranında 8-MOP içeren banyo suyunda 20 dakika el ve/veya ayak banyosu yaptırıldıktan sonra Waldmann PUVA 200 fotokemoterapi cihazı ile UVA uygulandı. İkinci gruptaki hastalara ise sadece musluk suyu içeren banyo suyunda 20 dakika el ve/veya ayak banyosu yaptırıldıktan sonra aynı şekilde UVA uygulandı.“Banyo PUVA”tedavisi birinci hafta hergOn daha sonra haftada üç kez uygulandı.
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY Forty patients with palmoplantar psoriasis were included for the study in Department of Dermatology, Universty of Erciyes. Each group consisted of 20 patients who were selected randomly. In the first group, the concentration 8-Methoxypsoralen (8-MOP) in the bath water wag 4mg/L 20 minutes after bath- treatment the patients were applied with UVA by Waldmann PUVA 200 therapy unit. For the second group only the tap-water was used for the bath as placebo and they also were applied after 20 minutes bath treatment. Initially bath-PUVA therapy was used daily for the first week later three times a week. The PASI scores of the first and second groups were assessed statistically before and after the treatment.