Pemfigus vulgarisde human lökosit antijenleri
- Tez No: 27527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALPASLAN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Pemfigus vulgaris, genellikle 4, 5 ve 6 inci dekatlarda, kadın ve erkeklerde eşit sıklıkta oluşan, deri ve mükoz membranların kronik büllü otoimmün bir hastalığıdır. Daha çok Yahudilerde olmak üzere tüm ırklarda görülür. Önceki çalışmalar, pemfiguslu Yahudi ve Japon hastalarda HLA-A1 0'da belirgin bir artış olduğunu gösterir. Aynı zamanda, pemfiguslu Yahudi hastalar ve HLA-DR4 arasında güçlü birliktelik vardır. Bizim çalışmamızda, pemfigus vulgarisdeki doku antijenlerini (HLA) saptamak için Çukurova Bölgesinde yaşayan pemfigus vulgarisli 30 hasta ve sağlıklı bireylerden oluşan 60 kontrolde Klas I ve Klas II antijenleri araştırıldı. Pemfigus vulgarisli hastalarda, kontrol grubuna göre HLA B7 + B27 + Cw55 ve Cw2 (Klas I antijenler) ve DR2 (KLas II antijeni) belirgin olarak azalmış saptandı (p < 0.05). Biz bulgularımızı literatürdeki bulgular ile karşılaştırdık ve değerlendirdik. Ülkemizde, konu ile ilgili olarak yapılan çalışmaların sayıca az olması ve çalışılan olgu sayılarının kısıtlı olması nedeni ile Çukurova Bölgesi için belirli bir profilin çıkarılmasına imkan vermemiştir. Daha çok olgu ve daha çok kontrol grubu ile bu konuda çalışmalar yapılmasına ihtiyaç vardır. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pemphigus is chronic blistering disease of skin and mucous membranes which occurs with equal prequency in men and women, usually in their fourth, fifth and sixth decades. It occurs in all races, although more common in Jews. Previous studies have demonstrated a significant increase in HLA-A1 0 in Japanese and Jewish patients with pemphigus. There is also strong association between HLA- DR4 and Jewish patients with pemphigus. In this study, we aimed to determine the'association between HLA and Turkish patients with pemphigus vulgaris in the Çukurova Region. In our study, 30 patients with pemphigus vulgaris and 60 controls (consisted of healthy subjects) living in Çukurova region, were tested for Class I and Class II antigens in order to determine the tissue antigens (HLA) in pemphigus vulgaris. HLA B7 + B27 + Bw55 and Cw2 (type of Class I antigens) and DR2 (type of Class II antigen) was determined to be significantly decreased (p < 0.05) in the patients with pemphigus vulgaris, in relation to the control group. We compared and evaluated our findings with the review of the literature. Since there are limited studies about this subject in our country, and the number of cases are not well enough, we were not able to determine an obvious profile for Çukurova region. It is obvious that these studies should be repeated with more cases and control subjects. 41