Palmoplantar psöriazis hastalarında tedavi etkinliğinin ve tedavide kalım süresinin değerlendirilmesi
Evaluation of treatment efficacy and survival time in patients with palmoplantar psoriasis
  1. Tez No: 908236
  2. Yazar: LAMAN FARAJSOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURHAN AKSAKAL, PROF. DR. ESRA ADIŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Palmoplantar psöriazis, psöriazisin palmar ve plantar alanlarda tutulumla seyreden klinik formudur. Tedavilere sıklıkla dirençli olup tedavisinde standart bir yaklaşım bulunmamaktadır. Tedavisinde öncelikle topikal tedaviler, bu tedavilere dirençli olan olgularda sistemik tedaviler kullanılmaktadır. Çalışmamızda palmoplantar psöriaziste kullanılan tedavilerin etkinliğini, ilaçta kalımı ve bunları etkileyen faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza palmoplantar psöriazis tanılı 129 hastanın verileri dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Palmoplantar psoriasis is a clinical form of psoriasis characterized by the involvement of the palmar and plantar areas. It is often resistant to treatments and no standardized approach exists for its management. Topical treatments are primarily used, and systemic treatments are employed in cases resistant to these therapies. In our study, we aimed to evaluate the efficacy, drug survival and the factors affecting these outcomes in the treatment of palmoplantar psoriasis. Our study included data from 129 patients diagnosed with palmoplantar psoriasis.