Van ve çevresinde pemfigus vulgarisli hastalarda HLA-A, HLA-DR ve -HLA-DQ allellerinin değerlendirilmesi
Evaluation of HLA-A, HLA-DR and -HLA-DQ alleles in patients with pemphigus vulgaris in and around the city of van
  1. Tez No: 466844
  2. Yazar: GÖKTÜRK DERE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Pemfigus vulgaris (PV) genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimiyle ortaya çıkan kronik seyirli, patojenik antikorların rol aldığı otoimmün büllöz bir hastalıktır. HLA antijenlerinin Behçet hastalığı, addison hastalığı, multipl skleroz gibi çeşitli otoimmün hastalıklarda olduğu gibi PV ile de ilişkili olabileceğini gösteren çeşitli çalışmalar mevcuttur. Değişik popülasyonlarda ve farklı etnik kökenlerde hastalığa yatkınlık yaratan ve hastalıktan koruyucu faktör olarak kabul edilebilen HLA allelleri farklı olabilmektedir. Amaç: Bu çalışmada Van ve çevresindeki PV tanılı hastalarda HLA-A, HLA-DR ve HLA-DQ allellerinin incelenerek, hastalığa yatkınlık yaratan ve hastalıktan koruyucu olabilecek allellerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Materyal Metot: Bu çalışmaya; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Polikliniği'ne başvuran ve klinik, histopatolojik ve immünfloresan bulgular ile PV tanısı alan 30 hasta ile sağlıklı bireylerden kontrol grubu olarak oluşturulan 30 birey alındı. Çalışma gruplarından alınan kan örneklerinden elde edilen DNA örneklerinde HLA-A, HLA-DR ve HLA-DQ tiplemesi PCR-SSP Low Resolution gen panelleri kullanılarak yapıldı. Bulgular: PV hasta grubunda HLA-A*03 alleli kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (P:0,020). PV'li hastalarda HLA-DRB1*04 ve HLA-DRB1*14 allelleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek saptandı (P:0,000). PV'li hastalarda HLA-DRB4 kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek saptandı (P:0,001). PV'li hastalarda HLA-DQB1*03 ve HLA-DQB1*05 allelleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek saptandı (sırasıyla P:0,011, P:0,000). Kontrol grubunda ise HLA-DRB1*03, HLA-DQB1*02 ve HLA-DQB1*06 allelleri istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (sırasıyla P:0,011, P:0,000, P:0,012). Kontrol grubundaki kadınlarda HLA-DRB3 kontrol grubundaki erkeklere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptandı (P:0,046). Sonuç: Van ve çevresinde HLA-DRB1*03, HLA-DQB1*02 ve HLA-DQB1*06 allellerinin pemfigus vulgarise karşı koruyucu etki gösterdiği düşünüldü. HLA-A*03, HLA-DRB1*04, HLA-DRB1*14, HLA-DRB4, HLA-DQB1*03 ve HLA-DQB1*05 allellerinin ise hastalığa yatkınlık nedeni olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: Pemphigus Vulgaris (PV) is an autoimmune bullous disease in which chronic-progressing pathogenic factors take roles appearing with the interaction of genetic and environmental factors. There are several studies indicating that HLA antibodies may be associated with PV, which is the case in Behçet's disease, Addison disease, multiple sclerosis and several other autoimmune diseases. The HLA alleles, which may be accepted as the protective factor against the disease or as the factors that create predisposition to the diseases, may be different in various populations and in various ethnicities. Purpose: The purpose is to examine the HLA-A, HLA-DR and HLA-DQ alleles in patients that are diagnosed with PV in and around the city of Van, and to determine the alleles that create predisposition for the diseases and the ones that may be protective against the disease. Material method: 30 patients (the Study Group) who applied to Van Yüzüncü Yıl University, Faculty of Medicine, Dermatology Department Polyclinic and who were diagnosed with PV with clinic, histopathological and immuneflorescent findings, and 30 healthy individuals (the Control Group) were included in this study. The HLA-A, HLA-DR and HLA-DQ typology in the DNA samples that were obtained from the blood samples of the groups was performed by using the PCR-SSP Low Resolution gen panels. Results: In the PV patient group, the HLA-A*03 allele was found to be higher at a statistically significant level than the Control Group (P:0,020). The HLA-DRB1*04 and HLA-DRB1*14 alleles in PV patients were detected to be at significantly higher levels when compared with the Control Group (P:0,000). The HLA-DRB4 was determined to be at significantly higher level in PV patients when compared with the Control Group (P:0,001). The HLA-DQB1*03 and HLA-DQB1*05 alleles were determined at significantly higher levels in PV patients when compared with the Control Group (P:0,011, P:0,000, respectively). In the Control Group, the HLA-DRB1*03, HLA-DQB1*02 and HLA-DQB1*06 alleles were found to be at higher levels at a statistically significant level (P:0,011, P:0,000, P:0,012, respectively). In the women in the Control Group, the HLA-DRB3 levels were higher at statistically significant levels than the men in the Control Group (P:0,046). Conclusion: It was concluded in the study that the HLA-DRB1*03, HLA-DQB1*02 and HLA-DQB1*06 alleles in and around the city of Van showed protective effects against pemphigus vulgaris. It was also concluded that the HLA-A*03, HLA-DRB1*04, HLA-DRB1*14, HLA-DRB4, HLA-DQB1*03 and HLA-DQB1*05 alleles may be the reason of the predisposition for the disease.