Ters ozmoz sistemlerinin denizel ortamda çevresel etki değerlendirmesi-Urla örneği
Environmental impact analysis of seawater reverse osmosis systems-case study for Urla
  1. Tez No: 275287
  2. Yazar: GÖKHAN SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY, YRD. DOÇ. DR. VİLDAN GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Ege Üniversitesi Urla Eğitim Araştırma Merkezi'nde kurulmuş olan küçük ölçekli ters ozmoz sistemiyle gerçekleştirilmiştir. Deneyler 55 bar sabit başınç altında yapılmıştır. Besleme suyu ve denizel ortama verilen konsantre sudan düzenli olarak su örnekleri alınmış, alınan örneklerin sıcaklık, tuzluluk ölçümleri ve nutrient analizleri yapılmıştır. Biyolojik analizler, besleme ve konsantre tuzlu suya Nannochloropsis oculata (Droop,1955) ve Tetraselmis suecica (Kylin, 1978) ekimi yapılarak gerçekleştirilmiştir.Yapılan tüm denemelerde, SWRO ve XHR membranına ait konsantre tuzlu suyun sıcaklık, tuzluluk, turbidite, TDS, iletkenlik ve nutrient değerlerinin, besleme suyundaki değerlere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Konsantre tuzlu sudaki çözünmüş oksijen miktarının sıcaklık artışına bağlı olarak, besleme suyundaki miktara göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Konsantre sudaki aşırı tuzluluk, ekimi yapılan planktonların hücre sayıları üzerinde sınırlayıcı bir rol oynamış, fakat ortamdan tamamen kaybolmalarına neden olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the sea water samples were taken from Urla Bay in Izmir. This study was implemented using a small scale Reverse Osmosis (RO) system at Urla Marine Research and Application Center of Ege University. Experiments were conducted at a fixed pressure (55 bar). In field studies, measured water quality parameters included temperature, salinity and nutrients. This study was designed to study the occurrence of marine phytoplankton Nannochloropsis oculata (Droop,1955) and Tetraselmis suecica (Kylin, 1978) in the feed water and concentrated seawater.As a conclusion, it was observed that temperature; salinity, turbidity, TDS, conductivity and nutrient levels were found to be higher in concentrated brine than in feed seawater. The amount of dissolved oxygen in concentrated brine was also less than that in feed seawater. Concentrated brine influenced the cultivation of plankton negatively but did not lead their complete disappearance from the environment.