Güneş-hidrojen hibrit enerji sisteminin deneysel ve teorik enerji, ekserji ve elektromanyetik analizi
Experimental and theoretical energy, exergy and electromagnetic analysis of solar-hydrogen hybrid energy system
  1. Tez No: 275297
  2. Yazar: EYLEM YILMAZ ULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN KEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, Denizli'de Pamukkale Üniversitesi kampüsünde inşa edilen Temiz Enerji Evi'ndeki Güneş-Hidrojen Hibrit Enerji Sistemi'nin ekserji analizi belirlenmiştir. Ekserji analizi; sistemde yer alan güneş pili panelleri, elektrolizör ve yakıt pili sisteminin performansı ve yapılabilecek iyileştirmeler ile ilgili bilgi vereceğinden oldukça önemlidir. 370 46' kuzey enlemi, 290 05' boylamda yer alan Temiz Enerji Evi'ndeki sabit ve haraketli güneş pili panellerinin, elektrolizörün ve yakıt pili sistemlerinin performans analizi için deneysel veriler ile hesaplamalar yapılmıştır. Hesaplamalar sonucunda; sabit güneş pili panellerinin ekserji veriminin %4,3 ile %9,5 arasında değerler aldığı, hareketli güneş pili panellerinin %6 ile %13,2 arasında değerler aldığı, elektrolizörün %51 ve yakıt pili sisteminin %22 ile %36 arasında değerler aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, exergy analysis of a photovoltaic-hydrogen production system established at the Clean Energy Center(CEC), in Denizli Pamukkale University, Turkey has been investigated. Exergy analysis for photovoltaic systems, electrolyser and fuel cell system is necessary for studying their performance and possible improvements. The exergy efficiency comparison of the fixed tilt(45o south) and mounted on solar trackers photovoltaic modules, electrolyser and fuel cell system is calculated here by the experimental datas taken from the system located in the CEC in Denizli, Turkey, at 37°46' North latitude and 29°05' East longitude. It is seen that the exergy efficiency of the fixed tilt PV module vary between 4,3% and 9,5%, while the exergy efficiency of the mounted on solar tracker PV module vary between 6% and 13,2%. The exergy efficiency of the electorlyser is calculated as %51 and between %22 and %36 for fuel cell system.