Güneş pillerinin teorik ve deneysel olarak incelenmesi
The study of solar cells through theoretical and experimental methods
  1. Tez No: 321503
  2. Yazar: ERCAN ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tunceli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Güneş Pili sistemleri başlangıçta uzay çalışmalarında kullanılmış daha sonra elektrik şebekesinin uzatılmasının mümkün olmadığı ya da anlamlı olmadığı yerlerde özellikle küçük güçte enerji taleplerini karşılamak için kurulan, şebekeden bağımsız sistemler olarak karşımıza çıkmışlardır. Güneş pilleri günümüzde maliyet ve verim açısından istenilen düzeye gelememiş olmasına rağmen hemen hemen her alanda kullanılabilir duruma gelmiştir.Bu tez çalışmasında, 10 W güneş pili kullanarak elektrik enerjisi üretilmiş ve 12 volt 12 Ah gücündeki kuru tip aküde depo edilmiştir. Güneş enerjisinin elektrik üretiminde yetersiz olduğu durumlarda aküde depo edilen enerji ile sistem çalıştırılmıştır.Tasarlanan sistem ile ilgili olarak; panel ve akünün voltmetre ile boşta ölçümü yapılmıştır. Daha sonra sistem bağlı fakat yüksüz durumda ölçümler yapılmıştır. En son ise sistem bağlı ve yüklü durumda ölçümler yapılmıştır. Ayrıca tasarlanan bir güneş takip sistemi ile güneş takip sistemlerinin verime olan etkileri incelenmeye çalışılmıştır.İlk yatırım maliyeti yüksek olmasına rağmen bu sistemler, işletme maliyetlerinin düşük olması nedeniyle kullanılma oranı günden güne artmaktadır. Son zamanlarda güneş enerjisinden elektrik üretiminde üreticilere sağlanan devlet desteği sayesinde çift yönlü sayaç kullanılarak ve akü kullanma maliyetini ortadan kaldırarak her evin kendi elektrik ihtiyacının belirli bir bölümünü veya tamamını üretmesi, hatta devlete elektrik satarak gelir elde etmesi gündeme gelmiştir.Özellikle güneş pillerinin verimlerini arttırma ve maliyetlerini azaltma yönünde yapılan çalışmalara ağırlık verilmesinin, ulusal üretime geçilmesinin, bireysel kullanıcıların devlete elektrik satmasını kolaylaştıracak çift yönlü sayaç sisteminin uygulamaya konulmasının, yatırımcılara gerekli desteğin sağlanmasının en azından bu konudaki bürokratik engellerin kaldırılmasının ve güneş pillerinin diğer enerji sistemleri ile birlikte kullanıldığı hibrid sistemlerin (özellikle hidrojen üretiminde) tasarlanmasının son derece uygun olacağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In the beginning, solar cells systems were used for space working and then today are used as systems independent from the central net which are established especially to small amount of energy demends, in case that the net of electricity is not possible to reach or doesn?t require at all. Solar cells systems today can be used in nearly everywhere although it hasn?t extented to the pleased position in terms of cost and efficiency.In this study of thesis, energy of electricity has been produced by using the 10 w celled solar battery, and it has been stored in a dry type of 12 volt 12 Ah powered storage battery. In case that solar energy is not sufficient to manufacture electric energy, the system has been operated by the energy which is stored in the storage battery.Concerning the system, first of all panel and storage battery have been measured as empty. Later, the measurements have been carried out when the system is connected but without charged. Finally, the measurements have been carried out when the system is connected and with charged. Furthermore, by the projected sun tracker system, the effects of sun tracker systems on efficiency was investigated.Although the first cost of investment is expensive, the rate of using these systems increases day by day due to their low operating costs. Recently, by the help of government support given to whom manufacturing electricity from solar energy, every family can manufacture a major part of its demand or all of it, even derive revenue from selling electricty to government bu using duplex counter and eliminating the cost of using a battery.In conclusion, it is considered that to focus on expanding efficiency anc reducing costs of solar cells, to go into national production, to put duplex battery system enabling families sell electricity to government into practice, to support investors at least to eliminate burocratic barriers and to design hybrid systems (especially in producing hydrogen) in which solar cells are used with the other kind of energy systems are highly advisable.