Altın-APDC birlikte çöktürme yöntemiyle bazı eser elementlerin deriştirilmesi ve AAS ile tayinleri
Preconcentration some trace metals with gold-APDC coprecipitation and atomic absorption spectrometric determinations
  1. Tez No: 275307
  2. Yazar: ŞEFİKA GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT DİVRİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, altın-pirolidinditiyokarbamat ile birlikte çöktürme yöntemi, Cu, Ni ve Cd'un alevli AAS ile tayinleri için geliştirildi. Analitik parametreler olarak örnek çözeltisinin pH'ı, taşıyıcı element miktarı ve yabancı iyonların etkisi incelendi. Altın-APDC ile birlikte çöktürme sistemi ile pH 5'te Cu(II), Ni(II) ve Cd(II) için yeterli geri kazanma değerleri elde edildi. Geliştirilen yöntem içme suyu, atık su ve kekik suyu örneklerinin analizine uygulandı. Bu çalışmada bulunan sonuçların doğruluğu standart referans madde (BCR 715) analizi ile kontrol edildi. Ortalama geri kazanma değerleri % 97,6-101,2 aralığında değişirken, bağıl standard sapma değerleri % 1,2-2,2 aralığında değişmektedir. Alevli AAS ile tayinlerde gözlenebilme sınırları Cu(II), Ni(II) ve Cd(II) için sırasıyla 1,07 ? g/L, 1,07 ? g/L ve 0,03 ? g/L olarak bulunmuştur (3s, N=10).
Özet (Çeviri)
In this study, a gold-pirolidindithiocarbamate co-precipitation method was developed for the determination of trace amounts of Cu ,Ni and Cd by FAAS. Several analytical parameters governing the efficiency of the co-precipitation method were evaluated including pH of sample solution and amount of carrier element. Also, the effect of interfering matrix ions were examined. Recoveries at pH 5 were sufficient for Cu(II), Ni(II), and Cd(II) with gold-APDC co-precipitation system. The developed method was applied to the analysis of the drinking and waste waters and kekik water. The procedure was validated by the analysis of standard reference material (BCR 715). The average recoveries were in the range of % 97,6-101,2 % and the relative standard deviations were in the range of 1,2-2,2 %. The detection limits for Cu(II), Ni(II) and Cd(II) in the determination by FAAS (3s, N=10) were found to 1,07 ? g/L, 1,07 ? g/L and 0,03 ? g/L, respectively.