Nepeta cadmea Boiss.'in UV ile oluşan deri hasarları üzerindeki etkisinin histolojik araştırılması
Histological investigations of effects of Nepeta cadmea Boiss. on UV-induced skin disorders
  1. Tez No: 275308
  2. Yazar: SEMRA HİLAL SOLGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Aromatik bitkiler, koruyucu ve tedavi edici ajanlar olarak kullanılmaktadır. Nepeta cadmea Boiss. (Kedi nanesi), Denizli'nin endemik bir türüdür. Esansiyel yağı, antioksidan ve antimikrobiyal aktivitelere sahiptir. UVB, deride fotoyaşlanma ve kanser gibi bazı hasarlar oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Nepeta cadmea Boiss. esansiyel yağının (%50 bitki esansiyel yağı ve %50 zeytinyağı) dorsal derilerine uygulandığı ve intraperitonal (i.p.) olarak bitki eksktraktının enjekte edildiği farelerde (n=8), bitkinin olası etkileri ışık mikroskobik düzeyde araştırılmıştır. Bu amaçla, dorsal derileri traşlanmış farelerden 6 grup oluşturulmuştur. GrupA (UVB uygulanan), Grup-U1 (UVB uygulanan + i.p. olarak bitki ekstraktı enjekte edilen), Grup-U2 (UVB uygulanan + dorsal deriye esansiyel yağ karışımı uygulanan), Grup-U3 (UVB uygulanan + dorsal deriye esansiyel yağ karışımı uygulanan + i.p. olarak bitki ekstraktı enjekte edilen), Grup-U4 (UVB uygulanan + dorsal deriye zeytinyağı uygulanan). 6 hafta total 900 mj/cm2 UVB uygulamadan sonra, derilere elastik ve kollajen fibrillerin gösterilmesi için histokimya, glikokonjugatlardaki şeker uzantılarının gösterilmesi için, Maackia amurensis leucoagglutinin (MAL veya MAAI), Sambucus nigra agglutinin (SNA) ve Peanut agglutinin (PNA) lektinleri uygulanmıştır.GrupB'de, elastik fibriller dermiste birikim göstermiştir. Grup-U2'de lokal birikimler azaltmıştır. Bu sonuç, Grup-U4 ile genel olarak benzerlik göstermiştir. Ekstraktın i.p. uygulaması belirgin farklı bir etki göstermemiştir. GrupA'da yoğun ve homojen dağılım gösteren kollajen, GrupB'de bölgesel yoğunlaşmalar göstermiştir. Grup-U2 ve Grup-U4'de yoğunlaşmalar daha az görülmüştür. Ekstrakt uygulaması, bu sonuçlar üzerinde belirgin bir farklılık oluşturmamıştır. Derideki yapılarda lektinler arasında tüm gruplarda farklı yoğunlukta reaksiyonlar meydana gelmiştir. Sonuç olarak, UVB'nin deride elastik ve kollajen fibrillerde değişimlere neden olduğu, bitkisel karışımdan oluşan yağ ile zeytinyağının bu değişimler üzerinde olumlu benzer etkiler gösterdiği, ekstraktın i.p. olarak verilmesinin ise sonuçlar üzerinde belirgin bir değişime neden olmadığı sonucuna varılmıştır. Karbohidrat moleküllerinde ise, tüm gruplar arasında derideki farklı yapılarda lektinlerle farklı yoğunlukta reaksiyonlar meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Aromatic plants have been used as protective and diagnostic agents. Nepeta cadmea Boiss. (catnip), is an endemic species in Denizli. Its essential oil has antioxidant and antimicrobial activities. UVB radiation poses some damages on skin that lead to the photoaging and cancer. In this study, dorsally applicated on the skin of mice (n=8) with Nepeta cadmea Boiss. essential oil (50% plant essential oil + 50% olive oil) and intraperitonally (i.p.) injected plant extract possible effects were investigated at the light microscobic level. For this purpose, dorsal skins of mice were shaved and 6 groups were created: GroupA (control), GroupB (UVB-irridiated), Group-U1 (UVB-irridiated + i.p. injected plant extract), Group-U2 (UVB-irridiated + essential oil mixture applicated on dorsal skin), Group-U3 (UVB-irridiated + i.p. injected plant extract + essential oil mixture applicated on dorsal skin), Group-U4 (UVB-irridiated + olive oil applicated on dorsal skin). Totally 900 mj/cm2 UVB exposure has been applied during 6 weeks, and then histochemical methods have been applied on the skin samples for demonstration of elastic and collagen fibers. To demonstrate sugar resudies on glycoconjugates, Peanut agglutinin (PNA), Maackia amurensis leucoagglutinin (MAL or MAAI) and Sambucus nigra agglutinin (SNA) lectins were applied.Elastic fibers deposited in dermis in UVB-irridiated group. However, essential oil-olive oil mixture and olive oil applications with UVB exposure on dorsal skin decreased the local deposition of fibers. This result is similar to those of the results of i. p. application of plant extract. The dispersion pattern of collagen fibers was intense and homogeneous in GroupA. However, it showed local intense pattern in some areas of dermis in GroupB. This pattern was observed as less in the groups of Group-U2 and Group-U4. The extract application did not show any differention for this result. Different density of reactions with lectins on carbohydrates in different structures of skin occured. As a result, it can be concluded that UVB radiation leads to some changes in elastic and collagen fibers in skin, but essential oil-olive oil mixture and olive oil applications on skin have positive similar effects against this changes. The results of the application of plant extracts (i.p.) was also similar to these findings. In sugar residues of different structures of skin, different staining patterns with lectins occured in all groups.