Ağırlıklı kalanlar yöntemi ve bazı uygulamaları
The method of weighted residuals and its some applications
- Tez No: 275327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, diferansiyel denklemlerin yaklaşık çözümlerini bulmak için matematiksel bir yöntem olan ağırlıklı kalanlar yöntemi sunulmuştur. Bu yöntem, akışkanlar mekaniği, ısı transferi, kimya mühendisliği, v.b. alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.Diferansiyel denklemler ve ağırlıklı kalanlar yönteminin kısa bir tarifinden sonra, yöntemin uygunluğu, programlamadaki kolaylığı, daha az bilgisayar işi ve doğruluğu gibi avantajlarını göstermek için bazı uygulamalar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the method of weighted residuals, which is a mathematical method of seeking for approximate solutions of differential equations, is presented. This method is extensively used in the fields of fluid mechanics, heat transfer, chemical engineering, etc.After a brief description of differential equations and the method of weighted residuals, some applications are illustrated to show the advantages of the method such as convenience, simplicity in programming, less amount of computer work and accuracy.