Değişik ıslah yöntemlerinin banarlı köyü doğal mer'asının verim ve vegatasyonu üzerindeki etkileri
- Tez No: 39071
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu araştırma Tekirdağ İli' ne 25 km uzaklıktaki Banarlı Köyü tabii melasında 1988-1989 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmada gübreleme, yakma, gevşetme, herbisit, üstten tohumlama, yakma + gübreleme + üstten tohumlama, gevşetme + gübreleme + üstten tohumlama, herbisit + gübreleme + üstten tohumlama gibi beş değişik ıslah yönte mi ile bunların bazı üçlü kombinasyonlarını içeren sekiz mer'a ıslah yönteminin tabii mer'alar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Tabii mer'a parsellerinin kuru ot verimleri, bitki kuiupüsisyonları her iki yılda da belirlenirken, bitki ile kaplı alanları ve mer'a bitkilerinin gelişme seyri araştırmanın sadece ikinci yılında“ saptanmıştır. Deneme 1988-1989 yıllarında yürütülmüş olup, yak mada buğday samanı; selektif herbisit olarak 2,4-D terki pli Hedonal flussing kullanılmıştır. Yem bitkisi karışımları yonca, otlak ayrığı, mavi ayrık, domuz ayrığı, kılçıksız bromla hazırlanmıştır. Deneme süresince sabit tutulan 10 kg N/da (Azot) ve 5 kg P205/da (Fosfor) dozları ilk yıl 2 Nisan 1988 tari-' hinde uygulanmıştır, tkinci yıl azotlu gübrenin 1/3' ü (3 kg N/da) ve fosforlu gübrenin 1?araamı sonbaharda (2 Kasım 1988) verilmiş, azotun geri kalan kısmı da erken ilkbaharda (15 Mart 1989) tatbik edilmiştir. Yakma işlemi ilk yılII daha önce belirlenmiş bazı parsellerde 2 Nisan 1988 tari hinde, ikinci yıl ise deneme alanının tamamında 2 Kasım 1988 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Gevşetme işlemi deneme süresince bir defa olarak 1 Nisan 1988 tarihinde sabit dişlere sahip pancar tırmığı ile gerçekleştirilmiştir, Selektif herbisid ilk yıl 2 Nisan 1988 ve ikinci yıl 23 Mart 1989 tarihlerinde uygulanmıştır. Üstten tohumlama ilk yıl 23 Nisan 1988 tarihinde, ikinci yıl ise 2 Kasım 1988 tarihinde aynı parsellere uygulanmıştır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıdaki şekilde özetlenebilir, 1, Yakma + gübreleme + üstten tohumlama, gevşetme* gübreleme + üstten tohumlama, herbisit + gübreleme + üstten tohumlama gibi üçlü kombina ay onlar ve sadece gübreleme ile tabii mer'anın kuru ot veriminde % 300*ü aşan oranda artış lar sağlanabilmektedir. Yakma, havalandırma, ilaçlama, üst ten tohumlamanın tabii mer'anın kuru ot verimi üzerinde önemli bir etkisi görülememektedir, 2, 1988 yılı baharında uygulanan yakma işlemi kuru ot veriminde önemli miktarda azalmaya sebep olurken, bir sonraki yıl bu olumsuz etki ortadan kalkmıştır, 3, Üstten tohumlama ile benzer özellikteki bölge mer» alarmın ıslahında başarıya ulaşmanın çok zor olduğu anlaşılmaktadır, 4-, Kontrol ve ıslah edilmiş mer* a parsellerindeIll buğdaygillere ait ”bitki türleri dominant durumundadır. Bunu azalan sıra ile diğer familyalardan bitkiler ve baklagiller izlemektedir, 5, Baklagiller ve diğer familyalardan bitkiler oranları 1989 yılında 1988 yılına göre azalmış, buğdaygil ler familyasından bitkilerin oranı artmıştır, 6, Yakma ve gevşetme uygulamaları ilk uygulama yılında buğdaygiller familyasından bitki oranlarının, azal masına diğer familyalardan bitkiler oranlarının önemli mik tarda artmasına sebep olmaktadır. Bu etki denemenin ikinci yılında görülememiştir, 7, Geniş yapraklı bitkilerin herbisid ile kont rolü denemenin ilk yılında başarısız, ikinci uygulama yılında başarılı olmuştur, 8, Buğdaygiller oranını en fazla arttıran uygu lama ilaçlama + gübreleme + üstten tohumlama üçlü kombi nasyonudur. 9, Lup yöntemi ve ağırlık esasına göre verime katılma oranları ile belirlenen botanik kompozisyonlarda genellikle benzer sonuçlar elde edilmiştir, 10, 1989 yılında bitki ile kaplı mer'a alanı hiç bir ıslah yöntemi uygulanmayan tabii merada ortalama % 79,3 olup en düşük seviyededir. En yüksek oranlar gev şetme + gübreleme + üstten tohumlama üçlü kombinasyonu ve sadece gübreleme uygulamasında (sırası ile % 91,66, %97#3)IV belirlenmiştir. 11. Gübre uygulanan parsellerdeki bitkilerin ha sat olgunluğuna daha erken geldiği belirlenmiştir. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, zayıf durumdaki bölge mer' alarmın ıslahıuda, gübreleme en iyi mer'a ıslah yöntemi olarak görülmekte ve önerilmektedir, öngörülen gübre miktarlarının ise ayrı bir faktöriyel araştırma ile belirlenmesi gerekir. Ancak yabancı otların çok yoğun olduğu yerlerde gübrelemeden önce herbisid kulla nılarak daha iyi sonuçlar alınabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This experiment was carried out in 1988-1989 in nature range of Banali village which was 25 km far from Tekirdağ. In the experiment, the effect of eight range improvement methods including five different range improvement methods and some of the combinations among five, such as the effect of fertilization, burning, airing, herbicide, overseeding, burning + fertilization + over- seeding, airing + fertilization + overseeding, herbicide + fertilization + overseeding were studied in the natural range. While the yield of hay and the plant composition of plots of native range were determined every two years, basal area and growing of plant of range were determined in the second year of the study. The experiment was carried on in the years of 1988 and 1989, straw of wheat for burning and Hedonal flussing (2,4-D) as a selective herbicide were utilized, Fodder mixture seeds were prepared from alfalfa, crested wheatgrass, intermediate wheatgrass, smooth broomgrass and archardgrass. In the first year, 10 kg of N/da and 5 kg of PpOc/da were applied on April 2, 1988. Doses of these fertilizers were not altered during the experiment. In the second year, 1/3 of nitrogen (3 kg of N/da) and allYi of phosphorus (5 kg of PpO^/da) were applied in the fall (November 2, 1988). Remain of nitrogen was applied in the early spring (March 15, 1989). In the first year, application of burning was made on the some plots of r-aii^e which was defined hpfnrehand on April 2,1988. In the second year, application of burning was done on the whole land of experiment (November £, 1988). During the experiment airing of the range was done once with a rake on April 1, 1988. The selective herbicide was applied twice, one was on April 2, 1988 and the second on March 23, 1989. The overseeding was applied twice by scattering the seeds by hand; one was on April 23, 1988 and second on November 2, 1988. Prom this experiment, the results abtained are summarized below: 1. The yield of the hay of^the natural range increased as much as 300 % with only fertilization and combinations, such as burning + fertilization + overseeding, airing + fertilization + overseeding, herbicide + fertilization + overseeding. There were not ony significant effects of burning, airing, herbicide and overseeding on the yield of hay of the nature range. 2. The yield of the hay was decreased greatly by burning which was applied in spring 1988 but there was not any negative effect after that year.VII 3. By overseeding, it was understood that the improvement of regional ranges which have similar characteristics will be very difficult. 4. The plant species belong to the grasses were dominant in both control and improved ranges. The other plants and legumes belonging to the different families succeeded the ones mentioned above. 5. The ratio of the plant species belonging to the legumes and the other plants was lower in 1989 than 19BS but the ratio nf the plant species belonging to the presses increased in 1989. 6. In the first year of..tke.research, the ratio of j the plant species belonging to the grasses decreased by burning and airing but the ratio of the other plants increased significantly. In the second year of the research, this effect was not apparent. 7. In the first year of the research, the control of the plant which have broad leaves failed, but in the second year, it was successful 8. The ratio of the plant species belonging to the grasses was the heighest by tto application of herbicide + fertilization + overseeding. 9. The results of the botanical composition, which were determined by the methods of the lup and weighing, were generally similar.Yin 10. In the year of 1989, the basal area of non- improved range was determined to be an average of 79. 3 % that ia the lowest. The hcighest is from the basal area of plots when it was applied airing + fertilization + overseeding and only fertilization (respectively 97.66 %, 97.30 %). 11. Earlier maturing was determined in all of the plots in which fertilization applied. According to the results obtained from this research, for the improvement of the poor regional ranges, the best and purposed improvement method is the - fertilization although determination of other experiments is necessary for the dose of fertilization which is going to be recommended but it can be better to apply herbicide before fertilization in the place which has abundant weed.