Kadmiyum ve çinko etkileşimlerinin mısır (Zea mays L.) fidelerinde büyüme parametreleri ile katalaz ve askorbat peroksidaz aktiviteleri üzerine etkisi
Effects of cadmium and zinc interactions on growth parameters and activities of ascorbate peroxidase and catalase on maize (Zea mays L.)
- Tez No: 275335
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın amacı, mısır (Zea mays L. cv. Mat 97) fidelerinde çinko (Zn) ve kadmiyum (Cd) ağır metallerinin ve bunlar arasındaki etkileşimlerin kök, sürgün ve kök ve sürgün kuru ağırlığı, kök/sürgün kuru ağırlık oranı, kök ve sürgün % su içeriğine ve askorbat perokisdaz (AP) ve katalaz (KAT) enzim aktiviteleri üzerine etkilerini araştırmaktır.Cd'un yüksek konsantrasyonları ile bu ağır metalle birlikte uygulanan Zn' un fidelerin kök ve sürgün boyu uzamasına istatiksel olarak önemli bir etkisi olmuştur. Zn uygulaması, kök boyunun uzamasını olumlu yönde etkilerken; Cd uygulaması, sürgün boyunun uzamasını olumsuz yönde etkilemiştir. Fakat Cd'la birlikte uygulanan Zn, sürgün boyunun uzamasını olumlu yönde etkilemiştir. 10 ve 15 µM Cd uygulaması yapılan fidelerin kök ve sürgün kuru ağırlıkları kontrole göre önemli düzeyde azalmış, 5 µM Zn uygulaması ya da Cd +Zn uygulamalarının beraber yapıldığı fidelerde ise kök ve sürgün kuru ağırlıkları bakımından kontrole göre istatiksel olarak bir fark saptanmamıştır. Kök ve sürgün % su oranlarındaki ve kök/sürgün oranındaki fark tüm dozlarda istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. 10 ve 15 µM Cd, 5 µM Zn ve Cd+Zn uygulaması yapılan mısır fidelerinde askorbat peroksidaz (APX) ve katalaz (CAT) aktivitesindeki artış kontrole göre önemli düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to investigate the effects of zinc and cadmium heavy metals and the interaction of these heavy metals on mazie?s(Zea mays L. cv. MAT 97) root and shoot elongation, dry weight, water percentage, root/shoot dry weight ratio and ascorbate peroxidase (APX), catalase (CAT) enzymes activities.Cd?s high concentration and treatment of this heavy metal with zinc had significant statistical effect on mazie root and shoot elongation. While zinc treatment had a positive effect on root elongation, Cd treatmen had a negative effect on shoot elongation. But the treatment of Zn with Cd had positivlely effected shoot elongation. 10 and 15 µM Cd treated maize?s root and shoot dry weights had significantly decreased according to control and there has no significant stataistical diffrence between 5 µM Zn or Cd+Zn treated maize regarding shoot dry weight. The differences in root and shoot water% ratio and root/shoot ratio are found to be insignificant. The increase of ascorbate peroxidase and catalase activity in 10 µM, 15 µM Cd and 5 µM Zn and Zn+Cd treated maize is found to be in significant levels according to control.