Polarografik çalışmalarda selenit ile bazı eser elementler arasında görülen girişim etkileri ve bunların giderilmesi
Interference between selenite and some trace elements in polarographic studies and its elimination
  1. Tez No: 134089
  2. Yazar: ÜMMİHAN TAŞKOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
POLAROGRAFİK ÇALIŞMALARDA SELENİT İLE BAZI ESER ELEMENTLER ARASINDA GÖRÜLEN GİRİŞİM ETKİLERİ VE BUNLARIN GİDERİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ümmihan TAŞKOPARAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2003 ÖZET Bakır, kurşun, kadmiyum, çinko, arsenik iyonlarının bulunduğu çözeltiye selenit eklendiğinde bir etkileşim sebebi ile DPP piklerinde azalma görüldü. Bu etkileşim tayinlerde hata getireceğinden, etkileşimin olmadığı ortam şartları belirlendi. Etkileşmenin hangi tür elementlerde ve ne oranda gerçekleştiği, bu etkileşim sonucunda tayin edilecek elementlerin piklerinde ne oranda azalmaya sebep olduğu tespit edildi. Selenit iyonları yanında diğer elementlerin tayin edilmesinde hangi ortamda ne derecede hata yapıldığı belirlendi Bu çalışmada Diferansiyel Puis Polarografisi (DPP) yöntemi kullanılarak çeşitli HCIO4 derişimlerinde ve pH'larda etkileşimlerin gerçekleşip gerçekleşmediği araştırıldı. pH=8,5 NaAc elektroliti ortamında pek çok eser element iyonlarının birlikte bulunduğu çözeltilerde, girişimlerin gerçekleşmediği ve pH=8,5 NaAc elektroliti ortamında kadmiyum, kurşun, bakır, çinko ve selenit iyonlan bir arada iken miktar tayinlerinin yapılabileceği tespit edildi. Çalışmalar 1,10 ve 50 kat Se(IV)'lü ortamlarda tekrarlandı ve iyonların miktar tayinlerinin yapılabileceği gözlendi Böylece uzun ve zahmetli çeşitli ayırma yöntemlerine gerek kalmaksızın bu iyonların polarografik tayinleri gerçekleşebileceği ortaya kondu. Bilim Kodu :404.03.01 Anahtar Kelimeler :Girişimler, eser elementler, diferansiyel pub polarografisi, tayin. Sayfa Adedi :159 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Güler SOMER
Özet (Çeviri)
11 INTERFERENCE BETWEEN SELENITE AND SOME TRACE ELEMENTS IN POLAROGRAPmC STUDIES AND ITS ELIMINATION (M.Sc Thesis) Ümmihan TAŞKOPARAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2003 ABSTRACT When selenite was added into a solution containing copper, lead, cadmium, zinc and arsenic because of interference their DPP peaks decreased. Since this interference effect will cause errors during their determination, optimum conditions have to be determined where no interfering effect will be observed. It was first investigated among which elements and in which ratio this interference was taking place. For this purpose Differential pulse Polarography has been used and the behavior of ions has been studied at various pH values and different concentrations of HCIO4. It was found that at pH= 8.5 NaAc electrolyte solution there was no interference with many ions. Thus it was possible to determine cadmium, lead, copper, zinc and selenite ions in one solution without any interference effect It was also shown that the determination of these ions could be made in the presence of 1, 10 and 50 times of selenite concentrations. There is no need for long and tedious separation procedures. Science Code :404.03.01 KeyWords :Interference, trace elements, differential pulse polarography, determination Page Number:159 Adviser :Prof. Dr. Güler SOMER