Aktif karbonlu filtre ile EN 779 standardına ait F8 sınıfı malzemenin toz tutma kapasitesinin karşılaştırılması
A comparative study on dust holding capacity of activated carbon and F8 class (according to EN 779 standard) filters
- Tez No: 275368
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK MISTIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
1900' lü yılların başında, aktif karbon üretiminin temelini oluşturan patentler yayınlanmıştır. Bu patentler, bugün bile hala geçerli olan aktif karbon üretiminin iki temel prensibini açıklamaktadır. Bunlar kimyasal ve gaz aktivasyonu metotlarıdır.1920'li yıllarda, aktif kömür su arıtılmasında kullanılmaya başlanmıştır. 1927 yılında Almanya'da içme suyundaki klorofenol kokusu büyük problem oluşturmuş, şehir suyunun filtrelenmesinde aktif karbon kullanımı büyük önem kazanmıştır. 1932 yılına gelindiğinde Amerika'da 400 fabrika, 1943 yılında ise yaklaşık 1200 fabrika istenmeyen kokuların kontrolünde aktif karbonu kullanmıştır.Aktif karbon, geniş iç gözenek yapısı ve iç yüzey alanına sahip olması özellikleriyle, gaz ve sıvıların içindeki birçok organik molekülü, kimyasalı ve kokuyu kendi iç yüzeyinde adsorbe etmektedir. Bu nedenle; hava kirliliğini kontrol etmede, hava ve su arıtımında, solunum aygıtlarında, gaz maskelerinde, dezenfektan amaçlı steril cihazlarda, kan temizleme cihazlarında ve yoğun bakım ünitelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.Bu çalışmada; aktif karbon filtrenin toz tutma kapasitesi incelenerek ölçülmüştür. Deneyde lamine edilmiş aktif karbon filtre kullanılmıştır. Aktif karbon malzeme ile EN 779 standardına ait olan F8 sınıfı malzemenin toz tutma kapasiteleri mukayese edilmiştir.Bu çalışmada yapılan ölçümler TS 932 Standardı'na uygun deney setinde gerçekleştirilmiştir. Aktif karbon filtreye, belli aralıklarla, standartlarda belirlenen miktarda deney tozu verilerek filtrenin verimi ölçülmüştür. Elde edilen veriler, aktif karbon filtrenin toz tutma kapasitesinin %90'ın üzerinde verim sağlayacak kadar yüksek olduğunu ve F8'den daha iyi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the early 1900s?, the basis of the current production of activated carbon patents were published. These patents explain the two main principles still in use today. These principles are named as chemical and gas activation methods.The first use of activated carbon was at the treatment of water in the 1920s?. During the year 1927, in Germany, residents come to realize that the drinking water contained considerable amount of chlorophenol odor and it was successfully eliminated via the use of activated carbon in the filtration process. In this occasion activated carbon gained significant importance. After that time during the 1932 the activated carbon filtration was successfully used by 400 factories in the USA. Following that during the year 1943 the efficiency of the application of activated carbon filtration has been sought by another 1200 factories which had successfully implemented the similar filtration techniques.Due to its porous structure and therefore its extensive filtration characteristics activated carbon eliminates via adsorbing various organic molecules in gases and liquids. For this reason activated carbon is widely used in the filtration process of such applications as air pollution control, water treatment and air filtration, in the filters of respiratory devices, gas masks, as a disinfectant in sterilisation devices, blood cleaning purposes, the filtration of air in intensive care rooms.In this study, we have analyzed activated carbon filters effect on dust filtration. The filtration performance of the filter has been tested using a laminated non-woven activated carbon filter. Also a comparative study of dust filtration capacities of an F8 class filter (according to EN 779) and an activated carbon filter is made.This study is performed at a test stand that conforms to the TS 932 standard. During the tests, the test dust is fed to the test stand on regular intervals and related dush filtration capacities are examined. The results of the test indicate that the dust filtration capacity of the activated carbon filter is over %90 and its performance is better than F8.