Demir çelik sektöründe su şartlandırma ve atık suların değerlendirilmesi
Water treatment in steel making sector and recyling of waste waters
  1. Tez No: 275369
  2. Yazar: HARUN SADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL BALTACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde yaşanan küresel ısınmaya paralel olarak su tüketiminde artış ve temiz su kaynaklarında azalmalar görülmektedir. Bunun yanında sanayi sektöründe de su ihtiyacının göze çarpıcı derecede olduğu da bilinmektedir. Kuraklıklar ve tüketimi karşılamak için açılan yeni kaynakların yetersiz kalması sebebiyle alternatif çözümler üretilmesi ve suyun ekonomik işletilmesi zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Evsel tüketimin yanında endüstriyel alanda kaliteli ve yüksek miktarda suya ihtiyaç duyulmaktadır.Bu tez çalışmasında, suyun hayati önem taşıdığı demir çelik sektörü ve sektör içinde su tüketiminin fazla olduğu İskenderun Körfezi Bölgesindeki Sıcak Sac Haddehane Tesisi incelenmiştir. Bu bölgedeki demir çelik işletmelerinin kullandığı yer altı su kaynakları nano filtrasyon ile ters ozmos tesislerinde iyileştirilerek akabinde şartlandırılması yapılmıştır. Tesiste ham kaynak suyu kullanımı ile şartlandırılmış su kullanımları kıyaslanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, iyileştirilerek şartlandırılmış su kullanımında ham su kullanımına kıyasla telafi su tüketimlerinin azaldığı, kimyasal madde tüketiminde de tasarruf sağlandığı gözlemlenmiştir. Bunun yanında tesislerde kullanılan ekipmanların su kullanımından kaynaklı arızaları azaltılarak üretim kayıpları da önlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays paralel to the living global warming, it is seemed that water consumption increases and fresh water resources decrease. Besides that water requirement in industrial area is known as become remarkable degree. Due to drought and new sources that is opened to supply the consumptions, necessity of creating alternative solutions and processing the water economically have been exposed.In this thesis study, steel making sector, which water has a vital importance, and hot strip mill plant that requires much water consumption located in İskenderun, has been inspected. The underground water sources, that is used in steel making plants located in this region, is improved by nano filtration and reverse osmosis then treated accordingly. In the plant usage of row underground water and treated water has been compared. Conclusion of studies, usage of treated water compared to raw water causes reducing make-up water requirements and chemical consuption. Besides all, brake downd of plant equipments and production interruptions caused by water usage is prevented.