İskenderun körfezinde bulunan barbunya familyasına (mullidae) ait türlerin ağır metal birikiminin araştırılması
Investigation of heavy metal levels in species of mullidae family of the iskenderun bay
- Tez No: 275377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Akdeniz Bölgesinde bulunan ve yoğun kirlenme tehdidi altındaki önemli alanlardan, İskenderun Körfezinde Barbunya familyasına ait 4 türün örneklerinde ağır metallerden Fe, Zn, Al, Cu, Pb, Mn, Ni, Cr, Cd' un birikim miktarları ve bunların dokulara göre değişimi belirlenmiştir. Örneklerdeki ağır metal konsantrasyonları yaş parçalama yöntemi uygulandıktan sonra ICP-AES kullanılarak ölçülmüştür.Balık türleri arasında ağır metal birikimine bakıldığında Fe, Zn, Cd, Cu ve Mn en çok Upeneus moluccensis'te; Al ve Cr en çok Upeneus pori'de; Pb ve Ni ise en çok Mullus surmuletus'ta tespit edilmiştir. Balıklarda saptanan ağır metal birikim değerleri Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından getirilmiş standartlara göre incelendiğinde Cd yalnız Upeneus moluccensis'te Pb ise tüm türlerde yüksek belirlenirken EPA (Environmental Protection Agency)'ya göre ise sadece Cr Mullus barbatus'ta yüksek tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this investigation, some heavy metal concentrations (Fe, Zn, Al, Cu, Pb, Mn, Ni, Cr, Cd) in four species of Mullidae Family samples were collected from Iskenderun Bay in Mediterranean region, which have been affected by pollution, have been determined for 3 tissues. The concentrations of heavy metals in samples were determined by using ICP-AES after wet digestion method.The results in this study showed that, high accumulation levels of Fe, Zn, Cd, Cu and Mn were detected in Upeneus moluccensis while Al and Cr were detected in high levels in Upeneus pori and Pb and Ni accumulation levels were the highest for Mullus surmuletus samples. In comparison with the standart heavy metal accumulation levels determined by the Ministry of Agriculture and Rural Affairs; Pb levels for all species and Cd levels for Upeneus moluccensis were measured high and EPA (Environmental Protection Agency) only Cr levels for Mullus barbatus were measured high.