Yemlere eklenen mannan oligosakkarit (MOS) ve serotonin (5-HT)'in penaeoid karides Litopenaeus vannamei postlarvalarının gelişimine etkileri
The effect of supplemental mannan oligosaccharides (MOS) and serotonin (5-HT) on development of Litopenaeus vannamei postlarvae (Penaeidae: Decapoda)
- Tez No: 275379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada Mannan oligosakkarit (3g/kg yem), 5 ? HT serotonin (Creatine sulfat, 20 mg/kg yem) ve MOS+Serotonin (3 g/kg yem + 20 mg/kg yem)'in her ikisinin birlikte Beyaz Bacaklı Karides L. vannamei postlarvalarının büyüme, yaşama oranı, vücut kompozisyonu ve kabuk değişimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneysel yemler %54 protein içeren ve deniz balıklarının larval beslemesinde kullanılan yemlerden hazırlanmıştır. Araştırma Mustafa Kemal Üniversitesi'nin İskenderun yerleşkesinde bulunan Su Ürünleri Fakültesi, Deniz ve Tatlısu balıkları Araştırma merkezinde yürütülmüştür. Araştırmada başlangıç ağırlıkları ortalama 1,36±0,06 g (Kontrol grubu), 1,31±0,03 g (Serotonin), 1,39± 0,02 g (MOS) ve 1,36±003 g (MOS+Serotonin) olan karidesler kullanılmıştır. Çalışma 12 adet akvaryumda (80x40x40 cm) yürütülmüştür. Her akvaryuma 15 adet L. vannamei postlarvası stoklanmıştır. Deneme üç tekerrürlü olarak planlanmış ve 75 gün sürdürülmüştür.Araştırma sonuçları ?3 düzeyinde MOS ilave edilen yemlerin büyüme parametrelerini (canlı ağırlık ortalamaları, canlı ağırlık kazancı, günlük canlı ağırlık kazancı, spesifik büyüme oranı) ve kabuk değiştirme sıklığını önemli düzeyde etkilediğini göstermiştir. Çalışma sonucunda ulaşılan final ağırlıklar sırasıyla 12,26±0,40 g MOS grubu, 11,05±0,69 serotonin grubu, 10,87±0,17 g MOS + Serotonin grubu ve 10,71±104 kontrol grubu şeklinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study was to test the effects of Mannan oligosaccharides (3g /kg), 5- HT, serotonin (Creatine sulfat, 20 mg/kg) and both of MOS + serotonin (3g /kg MOS + 20 mg/kg) on growth, survival rate, body composition and molting of white shrimp, L. vannamei postlarvae. Experimentel diets were preperad only using commercial marine fish larvae diet contained %54 protein. The study was carried out at Mustafa Kemal University, Faculty of Fisheries, Marine and freshwater fish Research center in İskenderun. İnitial weight of shrimp using in the study were 1.36±0.06 g for control, 1.31±0.03 g for serotonin, 1.39±0.02 g for MOS and 1.36±0.03 g for MOS+Serotonin groups respectively. 12 aquarium (80 x 40 x 40 cm diemeter) were used in the trial. 15 Postlarvae of L. vannamei were stocked into each aquarium. The experiment was established randomly assigned to triplicate groups and continued 75 days.The results of the experiment indicated that the diet supplemented with ?3 MOS enhanced growth parameters (Live weight mean, live weight gains, daily live weight gains, specific growth rate) and molting. Final weights attained at the end of the study were 12.26± 0.40 g for MOS, 11.05±0.69 for serotonin, 10.87±0.17 g for MOS + Serotonin group and 10.71±1.04 for control group respectively. There were significant differences between MOS and control groups (P0.05).