Katarakt cerrahisinde rijid pupilla ve radyal iridotomi
  1. Tez No: 27544
  2. Yazar: FARUK DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. SUNAY DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Sağlık Bakanlığı Ankara Hastanesi Göz Kliniğinde, NÎSAN-1991 ile MART-1992 tarihleri arasında EKKE ve/veya GÎL implantasyonu uygulanan vakalarda maksimum midriyatik damla uygulaması ile 6 mm üzerinde pupil la genişliği sağlanamayan, arka yapışıklığı bulunmayan, miyotik kullanmayan 64 olgunun 70 gözü prospektif olarak incelendi. 32 hastanın 35 gözüne radyal iridotomi yapılarak 32 hastanın 35 gözüne ise radyal iridotomi yapılmaksızın EKKE ve/veya GÎL implantasyonu uygulandı.Radyal iridotomi uygulanan ve uygulanmayan olguların sonuçları karşılaştırıldı. EKKE ve/veya GÎL İmplantasyonu cerrahisinde cerrahi işlemleri kolaylaştırmak ve komplikasyonlardan kaçınmak için radyal iridotomi tekniğinin gerekli vakalarda uygulanması gerektiği sonucuna varı İdi. 42 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Ministry of Health Ankara Hospital Eye Clinic, 70 eyes of 64 patients were evaluated between Apr i 1-1991 - March 1992 with the following criteria : Eyes were treated for maximum mydriasis no pupillary synechia was existing, non of the eyes were miotic therapy and non of the eyes could be dilated beyond 6 mm of aperture. Of these cases 35 eyes of 32 patients had their ECCE and IOL implantation through a radial iridotomy incision whereas the rest of the cases had their ECCE and IOL implantation through the available pupillary aperture. Those cases with radial iridotomy had less per-operat i ve and post-operative complications. f This technique seemed to give better intervention for ECCE in whom pupil could not be dilated to the right size. - 43 -